Sosyal yaşamımız değişti yapay zeka algoritması şaşırdı!

yapay zeka pandemi algoritma

İnternette yaptığımız alışverişler Dünya’dan bihaber yapay zeka için öngörülemezdi. Genelde şarj aleti, masa, sandalye gibi şeyler sipariş eden insanlar, bu sefer marketten aldığı şeyleri internetten sipariş edince, algoritmada beklenmeyen bir şaşkınlık ortaya çıktı. Şu anda dünyada çok fazla kaos ve belirsizlik olduğu için, genellikle öngörülebilir Yapay zeka algoritmalarının insan değişkenliğine ayak uydurmak için mücadele etmesi şaşırtıcı değildir.

MIT Technology Review, Amazon gibi büyük şirketler için algoritmaların bu hızlı değişikliklere ayak uydurmakta zorlandığına işaret ederek konuyla ilgili rapor verdi. Algoritmalar, sitelerde ürün önermek, yeni arama verilerini almak ve uygun şekilde uyarlamak için oluşturulmuştur. Ancak şu anda, MIT Tech’in raporunda da belirtildiği gibi, insanların çevrimiçi arama ve satın alma alışkanlıkları 180 derecelik bir dönüş yaptı.

Londra merkezli danışmanlık firması, algoritmik reklamcılıkta uzmanlaşmış Nozzle, belirli ülkelerin aramalarının Kovid-19 öğelerine ne zaman geçtiğini gösteren basit bir grafik oluşturdu. İnsanlar şimdi AI algoritmalarını daha yakından takip etmek ve uygun bir yönde yönlendirmek için adım atmak zorundalar. Örneğin, MIT Tech, kredi kartı sahtekarlığını tespit eden bir şirketin, bahçecilik ve elektrikli aletlere olan ilgiyi atlamak için algoritmaya girmesi ve algoritmasını değiştirmesi gerektiğini bildirdi.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.