Segway 19 yıl sonra ikonik scooter modelinin üretimini durdurdu

segway e scooter

Segway, kendini dengeleyen efsanevi scooter modelinin üretimini durduruyor. Bu durum dünya genelinde satışlarının %1,5 düşmesine yol açtı. İlk çıktığı zamanlarda yeni bir toplu taşıma kültürünü getireceği gibi söylentileri de beraberinde getirmişti. İnsanların işe gidip gelmesi gibi bazen sorun çıkaran şeyleri kolaylaştırmasının yanında ilerleyen zamanlarda bu toplum içine oturmadı ve bir oyuncaktan öte geçemedi maalesef.

Bin yılın icadı(!)

2000 yılına yaklaştığında Dünya büyük değişimler beklerken birden “bin yılın icadı” olarak tanımlanan fakat ne olduğu söylenmeyen bir ürünün çıkışı ortaya atıldı. 1999 yılının son aylarında açıklanmayan ve ne olduğu bilinmemesine rağmen kendinden dünya çapında konuşturmayı başardı. Ünlü isimler bu “bin yılın icadı”nı gördüklerini fakat henüz insanlara bunun ne olduğunu insanlara söyleyemeceklerini belirttiler. İnsanlar arasında ışınlanmanın, kanserin çaresinin hatta erkeklerin doğum yapabileceği bir yöntemin bulunduğuna dair söylentiler hızla yayılırken 2000 yılının başlarında görüntüler ortaya çıktığında insanlar bu icadın Segway firmasının kendi kendine dengede durabilen, iki tekerlekli bir scooter modeli olduğunu öğrendiler.

George Bush, ABD başkanlığı sırasında ilk Segway modelinden düşüşüyle çokça konuşulmuştu

Beklenti yüksek olup da insanlar karşılarında maliyeti de yüksek bir araçla karşılaşınca ilgilerini hızlıca yitirdiler. Ginger ilerleyen dönemde havaalanlarında ve AVM’lerde güvenlik görevlileri tarafından kullanılırken görülmeye başlandı. Kişisel kullanım için pek tercih edilmese de sıkça kurumsal amaçlarla kullanıldığına şahit olduk.

Segway Ginger modeli Türkiye’de de kamu hizmetinde çokça kullanılmıştı.

Neden iptal edildi?

Segway’in scooterlarında bir sorun vardı. Bu sorun denge ile alakalıydı ve aracın kullanılabilirliğinin çoğunu da bu oluşturuyordu zaten. Bazı kazalara sebebiyet vermesi ve bu özelliğinin zayıf olması onu bazı şehirlerde yasaklanmasına kadar götürdü. Geçen zamanda ise pek çok benzer ve daha kolay taşınabilir rakiplerinin çıkması ise Segway’in modellerine olan ilgiyi giderek azalttı.

15 temmuzda üretiminin durdurulmasını hedefleyen Segway çalışanlarını da işten çıkarıyor. Bu onlar için de kötü oldu.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.