Sağlık personeline yardımcı yerli robot: TETROBO

Tetrobo

İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü –

İstanbul Üniversitesi tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (COVID-19) pandemisi ile mücadele kapsamında toplumun faydasına sunduğu katkılara bir yenisini daha ekledi. İstanbul Üniversitesi 3 Boyutlu Tıbbi ve Endüstriyel Tasarım Laboratuvarı (TETLAB) ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ortak çalışması olarak üretilen robot, İstanbul Tıp Fakültesi Pandemi Servisi’nde hastalara yemek, ilaç, su gibi malzemelerin ulaştırılmasında kullanılacak.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi deneyimli hekimleri, fedakâr sağlık çalışanları ve sahip olduğu engin bilgi birikimi ile COVID-19 pandemisi sürecinde gerçekleştirilen mücadeleyi tüm gücüyle sürdürürken; üretmeye ve yenilikçi fikirler ışığında projeler geliştirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışmaların bir yenisi İstanbul Tıp Fakültesi Pandemi Servisi’nde tedavi görmekte olan hastalara yemek, ilaç, su gibi malzemelerin taşınması amacıyla üretilen robot oldu.

“Bu Sürecin Sonunda Yeni Teknolojilerle Evlerden Çıkacağız”

İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve TETLAB Sorumlusu Dr. Leyla Türker Şener, İstanbul Tıp Fakültesi Yerleşkesi’nde bulunan İstanbul Üniversitesi 3 Boyutlu Tıbbi ve Endüstriyel Tasarım Laboratuvarı ve Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliği ile geliştirilen robot hakkında bilgi verdi. Sağlık çalışanlarını korumak için üretilen robotun önemine dikkat çeken Dr. Türker Şener şu ifadeleri kullandı: “Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak belirlenen yeni tip koronavirüs COVID-19, tüm dünya gibi ülkemizi de etkisi altına aldı. Sağlıklı insanların evde kalması gereken bu dönemde, sağlık çalışanları hastalar için 7/24 hastanede çalışıyor. Sağlık çalışanlarımızı korumak için hastalara yemek, ilaç, su gibi malzemelerin hastaya götürülmesini sağlayacak bir robotun üretimini gerçekleştirdik. Çalışmalarımız sonucunda bir haftada tamamlanan TETROBO adlı robot, sağlık çalışanlarına ve hastalara yardımcı olacak.”

Pandemi süreci ve teknoloji konusunu da değerlendiren Dr. Türker Şener, pandemi süreci bittiğinde insanların yeni bir dünya ile tanışacağını belirterek, “Bu sürecin sonunda sanal gerçeklik sistemleri, robotik sistemler, dijital yönetim, dijital eğitim, dijital sağlık gibi birçok yeni teknoloji ile evlerden çıkacağız” dedi.

Meriç Özadak
Meriç Özadak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon lisans ve Next Akademi yüksek lisans mezunudur. Video ajansı vidyozz'un kurucusudur.