Rüzgar türbinlerinin yerini alacak yüksek irtifa insansız hava araçları

ampyx drone rüzgar tribünü

Rüzgar türbin kuleleri dünyanın birçok yerinde tanıdık bir manzara haline geldi, ancak Ampyx Power‘ın iddiasına göre, bunların yerine insansız uçak filoları kullanılabilir. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Navigasyon İnovasyon ve Destek Programı (NAVISP) tarafından desteklenen Hollanda şirketi, jeneratörleri yerde çalıştırmak için yüksek irtifa rüzgarlarının enerjisini kullanan uçurtma benzeri otonom uçaklar üzerinde çalışıyor.

Rüzgar türbin kuleleri, yenilenebilir enerji hareketinin temel direklerinden biridir, ancak endüstriyel ölçekte elektrik jeneratörleri olarak, pek çok eksik ve avantajlı olmayan yönleri de var. Dezavantajlarından biri, zemine konulduklarından, düşük hızlı rüzgarların dar bir bandından hasat etmeleridir. Bu, çok büyük ve nispeten verimsiz olma eğiliminde oldukları anlamına gelir.

Aksine, Ampyx Power, bir vinçle bağlantılı özel hatlarla zemine bağlanacak büyük, bağlı dronlar aracılığıyla 200 m’nin (660 ft) üzerindeki yüksek rüzgar yüksekliklerine ulaşmak hedefleniyor. Havadaki Rüzgar Türbini (AWT) ve daha önce ele aldığımız TwingKite’e benzer şekilde, dronun bir uçurtma gibi güçlü yüksek irtifa rüzgarlarına yelken açarak enerji toplamak için çeşitli uçuş modelleri uygulayacağı düşünülmektedir. Bu şekilde, urgan bir jeneratörü çevirecek olan vinci çekecektir.

Şirkete göre, böyle bir sistem geleneksel bir rüzgar türbininden daha fazla enerji üretebilir, ancak inşa edilecek malzemenin sadece yüzde 10’una ihtiyaç duyacaktır. Buna ek olarak, bu tür insansız hava araçları, eski kuleleri çevrimdışıyken değiştirerek mevcut rüzgar enerjisi sistemine geçebilir.

Ancak ESA, böyle bir teknolojinin pratik olması için dronların hassas bir kalkış ve iniş sistemine ihtiyaç duyacağını, böylece kontrol ve bakım için gerektiğinde toprağa dönebileceklerini söylüyor. Bu iniş alanları, engebeli arazide veya denizde kurulabilen, uçağın kanat açıklığından bile daha küçük – çok küçük platformlar olacaktır.

Bu amaçla, şirket, ESA’nın NAVISP ve  İngiliz takip uzmanı Omnisense’nin yardımıyla, satnav kesintisi sırasında çalışabilecek çok yüksek doğrulukta bir navigasyon sistemi geliştiriyor. Ultra geniş bant konumlandırma tekniklerini kullanarak, yerel olarak konumlandırılmış bu konumlandırma sistemi bir kilometre aralığına sahiptir ve 10 cm (4 inç) içinde doğru bir düzeltme sağlamak için saniyenin her yüz saniyesinde bir güncelleme yapabilecek durumdadır.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.