Ölümsüzlüğün keşfi için 100 milyon dolar yatırım yaptı

Ölümsüzlük Sergey Young
Ölümsüzlük Sergey Young

Ölümsüzlük her insanın hayatta bir defa dahi olsa durup düşündüğü, acaba böyle bir şey mümkün olabilir mi dediği kafa karıştıran bir konu. İnsanoğlu yine merakından dolayı ölümsüzlük konusunu araştırdı ve olup olamayacağı hakkında bilgi sahibi olmak istedi. Hatta bu araştırmalar için büyük paralar dahi ödedi…

Birkaç milyarder yatırımcı, bu işin üzerine düştü. Bunlardan biri Sergey Young. Kendisi ‘’bir milyar insanın hayatını değiştirmek isteyen’’, kendi kendini yetiştirmiş bir multi-milyoner yatırımcı. Ölümsüzlük için aklında olan plan ise; biyonik vücut parçaları, 3D organ baskı ve “avatarlar” (taklit insan bedenleri).

Peki insanlar hayatlarını önemli ölçüde uzatabilirler mi?

Telegraph’a konuşan Young, “Bugün, 122’nin ötesinde nasıl yaşayacağını kimse bilmiyor. İnsan avatarlarına, değiştirilebilir vücut parçalarına, 3D vücut baskısına bakıyoruz. Kanserin erken teşhisi, ilaç geliştirme için yapay zeka gibi şeylere yatırım yapıyoruz.” demişti. Desteklediği projelerden biri, “senolitik” ilaçlar geliştiren Juvenscence adlı bir İngiliz firmasıdır. Young tarafından finanse edilen bir başka firma ise, kendi bedenlerindeki organları yeniden oluşturmaya çalışan LyGenesis. Kendisi bu atılımlarda bulunup maddi manevi hizmetini sürdürürken önüne çıkan bir engelden bahsediyor; ‘’Vücut Reaksiyonu’’

“Değiştirilebilir veya yapay vücut parçaları ile ilgili en büyük sorun, otomatik bağışıklık reaksiyonunuzdur. Yani onu vücudunuza koyduğunuzda, vücut bunun yabancı bir nesne olduğunu ve onu reddetmek için her şeyi yapması gerektiğini düşünüyor.

Young, “70 ila 80 yıl önce Dünya üzerindeki ortalama yaşam süresi 43 yıl idi. Şu anda İngiltere ve ABD gibi ülkelerde 75 ila 80 yıl arasında bir yerde. Yani onu genişletmeye devam edeceğiz. Bariyeri kıracağız ve çok daha teknolojik olarak gelişmiş yaşam tarzı değişiklikleri ve sağlık hizmetleri yaratacağız.” dedi.

Young, insan ömrünü bu şekilde uzatmak istiyor. Ancak aklındaki fikrin “ölümsüzlük” olmadığını beyan ediyor. Ölümsüzlük başta güzel bir şey olarak görünse de düşünüldüğünde korkutucu olabiliyor. Kendisi de bunun farkında. Kendisi şöyle söylüyor; “Açıkçası, ölümsüzlüğe karşıyım. Bence insan hayatından ölüm çıkarırsan önemli bir şeyi kaybederiz.”

2050 Yılına kadar herkesin ölümsüz olabileceğini söyleyen ünlü fütürolog (gelecek bilimci) Dr. Lan Pearson şöyle diyor: “Sonsuza dek yaşamakla ilgilenen birçok insan var, her zaman da oldu, ama şimdi teknoloji çok hızlı gelişiyor, birçok insan bunu gerçekten başarabileceklerine inanıyor.” Yaşamı uzatmanın bir yolunun, “bedeni yenilemeye ve gençleştirmeye devam etmek” için biyo-teknolojiler ve ilaç kullanmak olduğunu da söylüyor.

Sonsuza kadar yaşamayı umuyor musun? İşte fütürolog Dr. Lan Pearson’a göre, ölümden kaçmak için kaba bir zaman kılavuzu…

  • 2045 – İlk beyin-makine bağlantıları oluşturuldu,
  • 2050 – Zenginler zihinlerini robotlara yüklemek için “milyonlarca” ödeme yapabilir,
  • 2060 – Ödeyebilecek çalışan ve orta sınıf insanlar,
  • 2070 – Yoksul ülkelerdeki düşük gelirli insanlar bile beyinlerini bilgisayarlara yükleyebilirler,
  • 2080 – İnsanlar artık ölmüyor; robot gövdeleri devlet destekli; sahip olabilecek robot gövdesi sayısıyla sınırlı kişiler,

Dr. Pearson, hayatımızı gelecekte farklı bir şekilde geliştirebileceğimizi öngörüyor: “Robotlar” Aklımızı ve bilincimizi etkili bir şekilde sanal bir dünyaya ve buluta aktaracağımızı söylüyor ve ekliyor: “Zihin temelde bulutta olacak ve gerçek dünyada yaşamak istediğiniz herhangi bir android kullanabilecektir.”

50 yıl içinde dünyanın herhangi bir yerinde “kiralık araba gibi” bir android kiralayıp bilincinizi yükleyebileceğimizi söylüyor. Herkesin ekonomik durumuna göre ölümsüzlüğü yakalayabileceğini de kabaca belirtiyor: “Herkesin ölümsüzlüğe, bir tür elektronik ölümsüzlüğe sahip olma şansı olacak. 2060’a kadar sizin veya benim gibi insanlar onu satın alabilecek ve fakir ülkelerdeki mütevazı gelirlerde 2070’de satın alabilecek. 10, 15, 20 yıl sonra, fiyat milyonlarca yerine yüzlerce liraya iniyor.”

Aklımız bir bulutta artık! Peki ya robot gövdelere ihtiyacımız var mı?

Yoksa bir oyun, bir simülasyon gibi sadece sanal alemde mi yaşayacağız? Dr. Pearson’a göre; Evet!

“Zamanınızın çoğunu sanal dünyada, elbette dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir bilgisayarda vaktinizi geçirebilirsiniz. İnternette hayal edebileceğiniz kadar eğlenceli olabilirsiniz. Yine de gerçek dünyaya gelmek isteyebilirsiniz. Aklını milyonlarca başka akla bağlayabilir, sınırsız zekaya sahip olabilir ve aynı anda birden fazla yerde olabilirsin.”

Silikon Vadisi Nutters sonsuza dek yaşamak için hücre enjeksiyonları, manyetik sandalyeler ve beyin implantları kullanıyor. Hatta bazı teknoloji meraklıları “çocuklarını sibernlere çeviriyor”. Ve bir Silikon Vadisi milyarderi öldürülmesi ve beyninin dijital olarak korunması için 10.000 dolar bile ödedi. 

Peki siz sonsuza dek yaşamak ister miydiniz?

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.