Nvidia algoritması sadece oyunu izleyerek Pacman’i yeniden geliştirdi

pacman pac-man

Teknoloji tıp uzay vs. alanda kendini hep gösteren yapay zeka algoritması buna da el attı. Pac-Man, il oyununu beğeniye sunuşunun 40. Yılında Nvidia, GameGan adlı yapay zeka algoritmasına oyunu tekrar tasarlamayı öğretti. Üstelik yapay zeka bunu yaparken kaynak kodundan bir satır dahi almadı!

GameGan sadece oyunu izleyerek oyunu baştan yaptı ve oyunu daha da geliştirdi. Sonuç mükemmel olmasa da bu alanda bir kilometre taşı oldu.

Nvidia araştırmacısı Seung Wook Kim, bunun Gan tabanlı nöral ağ kullanılarak bir oyunun taklidinin ilk kez yapıldığının altını çiziyor. Zaten ilk amaç yapay zekanın sadece izleyerek bir ortamın kurallarını öğrenip öğrenemeyeceğini görmek olduğu da ilk planda. 

Sizce bu algoritma gelişmiş oyunları da kendi kendine izleyerek bize daha iyi bir oyun deneyimi sunabilir mi?

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.