NASA’nın Ay’da üs kurma planı bilim kurgu filmi değil gerçek

ay üssü

NASA yayınladığı raporda, önümüzdeki on yıl için uzay uçuşu ve keşiflerin temelini oluşturacak Artemis programı kapsamında Ay’da bir üs kurmayı planladığını açıkladı. Artemis programının hedefleri kısa Dünya yörüngesi, Ay ve Mars’tan oluşan 3 alanı kapsıyor.

Elon Musk’ın Mars’ta koloni kurma vizyonu hepimizin ilgisini çekse de Dünya’dan 34 ila 140 milyon mil uzaklıkta bulunan bu gezegene henüz gidebilmiş değiliz. Hem Mars’a göre daha yakın hem de Mars’a fiziki özellikleriyle benzeyen yerler arasında insanların erişebildiği tek yer olması Ay’ı bu konuda daha cazip kılıyor. 2021 yılında iki robottan oluşan heyetin Ay’a bilimsel, ticari veriler ve robotik yörünge izleyicileri taşımasıyla başlayacak olan Artemis programına insanların 2024 yılında dahil edilmesi planlanıyor. 2021 yılında Ay’ın güney kutbuna yerleştirilecek olan Polar Keşif Gezgini (VIPER) ve diğer yörünge izleyiciler, Ay yüzeyinde dolaşarak oksijen ve su gibi insanların ihtiyaç duyacağı kaynakları arayacak. Mürettabatsız ve mürettebatlı uçuş testlerinden sonra Artemis I, II ve III seferleri nihayet insanları Ay’a yerleştirecek.

İlk yerleştirilen astronot ekibi, 1 hafta kadar Ay’da yaşadıktan sonra yerleştirecekleri güney kutbu üssü, Ay aracı ve yaşanabilir hareketli platform 45 güne kadar yaşanabilecek bir ortam sağlayacak. Gönderilen araçların araştırmaları geliştiğindeyse astronotlar daha uzun süre Ay’da kalabilecek ve Artemis planı uygulanmaya başlanacak. Mars yolculuğunu simüle etmek için bir ay boyunca Ay yörüngesinde bulunan Gateway istasyonunda yaşayacak olan dört astronottan ikisi Ay yüzeyine seyahat ederken, ikisi istasyonda kalacak. Daha sonra Mars’tan Dünya’ya dönüşü simüle etmek için birkaç ay istasyonun içinde kalacaklar.

Editörün Notu: 1961 yılında uygulanan ilk Ay programına adını veren Apollo’nun, Yunan mitolojisindeki ikiz kardeşi olan “Artemis”, cinsiyet eşitliğini temsil etmesi adına bu programın ismi olarak seçilmiş.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.