Motorsporlarında yeni bir çağ: E-Scooter yarışları

ESC elektrikli scooter yarışları

Tamamen yeni bir yarış formatında sürerken neon ışıklı, deri kaplı yarışçıların hızla gittiğini hayal
ettiniz mi? ESkootr Şampiyonası (eSC), çarpıcı Tron benzeri estetiği ile elektrikli scooter
yarışçılarının yepyeni bir şampiyonada karşılaştığını görecek.

Formula 1 ve Formula E sürücülerinden oluşan bir grup, rakiplerini ultra hızlı özel yapım elektrikli scooterlarla yeni bir yarış serisine başlıyor. “Elektrikli Scooter Şampiyonası” veya “eSkootr” olarak adlandırılan dizi, 2021 yılında gerçekleşecek.

ESC ekibi, elektrikli şehir içi mobilite scooter’larının modern şehirlerde her yerde yaygınlaşmaya devam etmesiyle iyi bir şekilde, şehir içi ulaşıma ışık vererek mikro mobilitede yenilikler sergilemeye karar verdiler. Bir basın açıklamasında , eSC ekibi “İlk eSkootr Şampiyonasının 2021’de başlayacağını” söyledi. Dahası, “dünyanın en kozmopolit ve ilerici şehirlerinden bazılarında özel olarak tasarlanmış bir dizi kentsel mekanda” gerçekleşeceği duyuruldu.

Elektrikli scooter’lar Formula 1 ve Moto GP’deki büyük gaz parıltılarıyla karşılaştırıldığında açık
bir şekilde ufak bir karbon ayak izine sahip olacağından, eSC’nin odağı erişilebilir, sürdürülebilir
yarışlar. Ne yazık ki, seri hakkında, nasıl finanse edildiği veya rakiplerin kim olacağı gibi birkaç ayrıntı daha var. Tüm organizatörler, “Kategorinin karşılanabilirliğinin diğer motor sporları serilerinde görülen giriş önündeki yüksek engeli kaldırdığını ve çok yönlülüğü, serinin yarış sürücüleri, bisikletçiler, patenciler, snowboardcular da dahil olmak üzere rakiplerin gerçekten farklı bir kesitinden alabileceği anlamına geliyor.”

Her kim rekabet ederse, kendilerini kayda değer derecede riskli bir konuma sokacak, çünkü
scooterların saatte yaklaşık 100 kilometre gibi aşırı yüksek hızlara ulaşabilecekleri iddia ediliyor. En azından lansman videosuna göre, bu kadar hızlı ilerlemek için büyük platformlar, yağ lastikleri ve tam süspansiyonlara sahip olacaklar. Ancak bu tür hızlar, özel olarak üretilmiş bir araç ve üst seviye koruyucu giysilerle bile büyük risk taşır. Scooter’ların nereden geleceğine gelince, organizatörler onları inşa etmek için tanınmış bir yüksek teknoloji sağlayıcısıyla ortaklık yaptıklarını ve şirketi adlandırmasalar da prototipi bu yıl ortaya çıkaracaklarını söylüyorlar.

Serinin arkasındaki misyon, 2014’te piyasaya sürülen tamamen elektrikli yarış serisi olan
Formula E’ye çok benziyor. Formula E, sadece elektrikli araç performansının sınırlarını
zorlamakla ilgili değil . Hemen hemen tüm yarışları, dünyanın en büyük şehirlerinden bazılarında
geçici sokak devrelerinde, en çok ihtiyaç duyulan yerlerde temiz enerji teknolojisini teşvik etmek
amacıyla yürütülüyor.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.