Sprey boya ile akıllı kumanda

Duvar sprey boya

Hayal edin, koltuğunuzda oturuyorsunuz ve uzaktan kumandayı yanınıza almadığınızı farkettiniz. Ayrıca televizyonunuzun akıllı asistanı da sizi duymuyor. Koltuğunuzun kol dayama kısmı bir uzaktan kumanda gibi davransa harika olmaz mıydı? Bu artık MIT’nin püskürtülebilir sensör teknolojisi ile mümkün. MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zekâ Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar yüzeyleri etkileşimli hâle getirebileceğiniz SprayableTech adında bir sistem geliştirdiler. Bu yeni teknoloji ile birlikte duvarlarınızı odadaki ampul parlaklığını ayarlayabileceğiniz ya da koltuğunuzun kol dayama kısmını onu bir uzaktan kumandaya dönüştürebilen bir simge ile boyayabilirsiniz.

Sistem şu şekilde çalışıyor; Öncelikle 3D düzenleyicisinde kendinize bir model oluşturmalısınız. Bu düzenleyici size boya tabancası ile boyayabilmeniz için bir şablon oluşturacaktır. Tabi ki bu çizimi yaparken sisteme eklemek istediğiniz sensörleri de hesaba katmanız gerekecektir. Karton şablonunuzu oluşturduğunuzda, simgenizi istediğiniz yüzeyde püskürtme yöntemi ile oluşturabilirsiniz. Daha sonrasında yüzeyin elektrikli aletler ile olan bağlantısını ve kontrolünü sağlayan mikro kontrol ünitesini yüzeye yapıştırmalısınız.
Michael Wessely, Bir gazetede yayımlanan SprayableTech ile ilgili yazısında bu sistemin oldukça esnetilebilir ve kullanışlı olduğunu ve bunun duvarlarda ve yüzeylerde kullanılan bir kumandadan çok daha ötesi olabileceğini söylüyor. Bununla birlikte araştırmacıların grafiti sanatçıları ve mimarlarla birlikte sistemin daha geniş alanlar da ve akıllı şehir teknolojilerinde çözümler getirmesini amaçladıklarını ekliyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.