Microsoft beyin dalgalarınızla kripto para üretmek istiyor

kripto para madencilik beyin dalgası

Microsoft, insanların beyin aktivitelerini veya kişisel biyometrik verilerini kripto para birimi üretmek için kullanmayı öneren bir yöntem açıkladı. 

The Independent’in haberine göre, önerilen sistem, bir reklamı her görüntülediklerinde veya belirli bir internet hizmetini kullandıklarında kullanıcıları dijital para birimleri ile ödüllendirmekten oluşuyor. “Vücut aktivite verilerini kullanan kripto sistem” olarak adlandırılan öneride, bir kişinin kripto para kazanmak için vücutlarına çeşitli sensörler eklenebileceğini açıklandı.

Bitcoin, ethereum, tether gibi çeşitleri olan kripto para birimleri için karmaşık matematiksel problemleri çözebilen fazla miktarda bilgisayarın işlem gücü kullanması gerekiyor. 

Microsoft’un duyurduğu yeni öneri ise kripto para üretimi için insan vücudu faaliyetleri biyometrik sensörlerle izleyen alternatif bir yöntem sunuyor. Örneğin, kullanıcı bir reklamı görüntüleme veya belirli internet hizmetlerini kullanma gibi sağlayıcı tarafından veirlen bir görevi yerine getirirken kullanıcıdan yayılan beyin dalgası ve vücut ısısı kripto para üretiminde kullanılabiliyor. 

Microsoft, bu yöntemin faydaları konusunda “Geleneksel kripto para sistemleri için gereken yüklü işlem gücü yerine kullanıcının vücut aktivitelerine dayalı olarak üretilen verilen kanıt ortaya koyarak kullanıcılara para miktarını hesaplama kolaylığı da sunuyor.” açıklamasını yaptı. 

Dijital üretim sistemi, kullanıcının kripto parayı üretmesi için takılan ve gerekli aktiviteleri tespit eden sensörlere bir cihazın bağlanmasını gerektiriyor. Etkinliği izlemek için kullanılan sensörler arasında, MRI tarayıcıları, ısı kameraları, kalp hızı takibi ve kızılötesi sensörleri bulunuyor. 

Beyin dalgaları ve vücut ısısının dışında, arasında vücut sıvı akışıyla organ aktivitesi ve hareketi de sensör tarafında izlenebilecek diğer aktiviteler arasında yer alıyor.

Microsoft’un önerdiği sistemde, sosyal medyaya göz atma, yapay zeka ile iletişim veya web sitesini ziyaret etme gibi görevler dahil olmak üzere kripto para üretimi için kullanılabilecek 28 farklı görev listeleniyor. 

Sistemin hangi kripto para birimiyle çalışacağı belirtilmese de bu sistem için özel geliştirilen bir blockchain’e dayanan yeni bir dijital ağ oluşturulması söz konusu. 

Microsoft, yaptığı açıklamadan sonra gelen bu teknolojiyi geliştirmeyi planlayıp planlamadığı sorularına karşı ise henüz bir açıklamada bulunmadı. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.