Meyvede sürdürülebilir elektrik depolanabiliyor

meyve elektrik enerji

Avustralyalı araştırmacılar, popüler bir vegan et içeriği olan jak meyvesinin atıklarını sürdürülebilir elektrik depolamak için süper kapasitörlere dönüştürdü.

Sidney Üniversitesi’ndeki araştırmacı ekibi, yeni, sürdürülebilir ve yüksek verimli bir elektrik depolama yöntemi geliştirmek için jak meyvesi ve durian ağacı çekirdeklerini kullanıyor. Araştırma, genel olarak Güney ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yetişen tropikal meyve çekirdeklerini yüksek performanslı süper kapasitör olarak kullanmayı içeriyor. Bu elektrik depolama yöntemi, hem düşük maliyeti hem de çevre dostu oluşuyla sürdürülebilir bir seçenek sunuyor.

Araştırma ekibi, büyük yüzey alanı, mezopor yapısı ve içsel azotu sayesinde hem jak meyvesi hem de durian ağacı çekirdeklerinin olağanüstü bir performans gösterdiğini keşfetti.

Meyve biyokütlesinin işlenmesi, onu kararlı karbon aerojellerine dönüştürmek için ısıtma ve dondurma sürecinden oluşuyor. Aerojellerden elektrot oluşturarak elektrik depolanması sağlanabildi.

Sidney Üniversitesi araştırmacı ekibinden Professor Vincent Gomes, “Süper kapasitörler, enerjiyi içinde tutan enerji rezervuarları gibidir. Büyük miktarda enerjiyi küçük pil boyutundaki aygıt içerisine depolayabilir ve birkaç saniye içinde elektronik aletleri şarj edecek enerjiyi sağlayabilirler.” diyor.

Jak meyvesi ve vegan et

Jak meyvesi ağacı genellikle tropikal ovalarda yetişir ve Güney, Güneydoğu Asya mutfağında sıkça kullanılır. Pişirildiğinde ise domuz eti veya tavuğa benzer bir dokuya sahiptir. Bu özelliği sebebiyle, İngiltere, ABD ve Almanya gibi pek çok ülkede vegan et üretiminde kullanılıyor.

 Vegan et şirketi Upton’s Naturals, 2015’ten beri jak meyvesini paketlenmiş bir şekilde sunuyor. Şirket tüm ürünlerini bitki bazlı et üretimi için kullanıyor. Bu araştırmadan sonra, jak meyvesinin sürdürülebilir elektrik depolama için kullanıldığını öğrenmeleri onlar için de oldukça ilginç olmuş.

Şirket, olgunluğa ulaşan jak meyvesini hasat edip neredeyse tamamını kullandığını söylüyor. Normalde jak meyvesinin atık kısımları ve çekirdeklerini attıklarını belirten şirket, bu araştırma sayesinde ürünün boşa gitmemesinden sevinç duymuş.

Jak meyvesi, fast-food ürünlerinde de yükselen bir talep artışıyla karşı karşıya. Pizza Hut ve Papa Johns gibi pizza zincirleri, bu meyveyi menülerine ekstra malzeme olarak ekledi. 2014-2018 yılları arasında Hindistan’ın tropikal meyve ihracatı 500 tona yükseldi. Jak meyvesi, farklı kullanım alanlarıyla popülerliğini arttıracağa benziyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.