Metal yiyerek enerji üreten robotlar

Enerji üretmek için metal yiyen Scravengers robotları

Enerji üretmek için metal yiyen robot nasıl olur mu diyorsunuz? Bu yeni buluş, robotların hareket halindeyken yakındaki metal yüzeylerin parçalarını tüketerek şarj etmelerine olanak tanıyacağı için lityum iyon pillere çekici bir alternatif sunuyor.

Pennsylvania Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu araştırmacıları, hareket ederken hurda metalleri parçalayarak şarj eden bir Robot prototipi tasarladılar.

Şu anda, takımın prototipi (hala gelişmesi gereken pek çok detay olsa da), minyatür motorlu bir aracın arkasına sürüklenen küçük bir hidrojelden oluşuyor. Hidrojel bir elektrolit olarak çalışır, böylece yakındaki metal yüzeyler bir pilin anodu görevi görür. Bu, elektronların katoda akmasına ve bireysel oksidasyon potansiyellerine bağlı olarak farklı enerji yoğunlukları üretmesine izin verir. Araç ayrıca, kurumasını önlemek için hidrojele su sağlayan küçük bir rezervuara sahiptir.

Şu anda dünyadaki  mevcut robotlar için en büyük handikap, enerjiyi dahili olarak depolayan,  ağır olan ve sınırlı süre enerji sağlama sorunu olan bataryalara bağımlı olmaları.

Makine Mühendisliği ve Uygulamalı Mekanik Bölümünde Yardımcı Doçentlik görevi yapan James Pikul, “Bu yaklaşım, insanların enerji alma şekline benziyor. Yakıt yemeli, oksijen solumalı ve su içmeliyiz. Cihazımız, metalleri yakıt olarak “yiyor”, oksijen soluyor ve su içiyor böylece robotlar için sonsuz enerji imkanı sağlıyor. ”

Ek bilgi: Robotik dünyasında, arama kurtarma, tıbbi tedaviler ve endüstriyel bakımı geliştirme potansiyeline sahip bazı etkileyici yenilikler olsa da, günümüzün lityum iyon pilleri sadece beş dakika dayanıyor. Mevcut lityum iyon piller geliştirilme halinde bile, 15 dakika kadar bir enerji sağlama zamanı kazanılabiliyor. Yeni yaklaşım, robotların yakındaki metal yüzeylerin parçalarını tüketerek şarj edebileceği anlamına geliyor; küçük bir robotun bunu yapmak için metal bir nesnenin yalnızca ilk 100 mikrometresine ihtiyacı vardır.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.