Koronavirüs Avrupa’da taşıma sektörünü hızlandırabilir mi?

avrupa hyperloop ulaşım

Avrupa Birliği karbon salınımı konusunda aldığı geniş kapsamlı kararını kapsayan, 5. nesil ulaşım olarak tanıtılan Hiperlop (Hyperloop) sayesinde ciddi kazançlar elde etmeyi hedefliyor.

Hiperlop (Hyperloop) nedir? Bir tüp içerisinde bulunan vagonu, manyetik alan ve hava basıncı alınmış tüpler sayesinde hızlı trenlerin hızından 5-6 kat daha hızlı hareket ederek ulaşımı daha hızlı sağlamak. 

Bu proje geleceğe yatırımın en verimli olanı. Avrupa temiz enerji projelerine odaklanarak 1 Trilyon Dolardan fazla teşvik harcaması yapmıştı. Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu, turizm ve ulaştırma sektörünün korona virüsten sonra toparlanmaya yönelik büyük şehirler arası hiperlop önerisinde bulundu.

Avrupa’da 6 şirket hiperlop için Ar-Ge çalışmalarında büyük yollar kaydetti. Bunlardan biri de Hollanda’lı şirket Hardt. 2028 yılında inşaatının başlaması planlanan hiperlopun inşaat tarihi olabildiğince öne çekilmesi için çalışmalar tam hız devam ediyor. İspanyol Zeleros firması 3 kilometrelik test pisti inşa etti. Projede kaldırma, hızlanma, frenleme ve dönüş raylarının inşaat ve test masrafları 8 milyon Doları buldu.

Peki korona virüs ile bu hiperlopun arasında nasıl bir bağlantı var? Sorusuna Avrupa Birliğinin yanıtı ise ilerleyen yıllarda karşılaşabileceğimiz sorunlara daha hızlı yardım, ekipman aktarmak ve ulaşımı sağlamak olarak hedefliyor. 

Carden, koronavirüs pandemisinin insanların seyahatinde belirgin ve kalıcı bir kaymayı tetikleyebileceğini düşünüyor. İnsanlar, hiperlop gibi daha noktadan noktaya, daha düşük yoğunluklu bir ağı tercih etmek yerine, havaalanları ve trenler gibi yüksek yoğunluklu sabit altyapıya sıkışmaktan kaçınmaya çalışabilirler. “Taşıma bu şekilde hareket ederse, başka bir yüksek hızlı tren sistemi inşa etmekle bir hiper döngü rotası denemek arasındaki göreceli iş durumları değişebilir.”

İngiltere’nin Göller Bölgesi Milli Parkı’nda yaşayan ve gerektiğinde hiperlop ile Londra’ya gidip gelmenin potansiyel bir örneğini sunan Carden, sıkışık şehir hayatının birçok kişi tarafından reddedilmesi düşünülemez değildir. Bu arada, hükümetler iş gelişimine odaklandıkları için bilgi ekonomisini desteklemeye çalışabilirler. “Hyperloop gibi ileriye dönük bir teknoloji konusunda uzmanlık yaratmak çok çekici bir şey haline geliyor.”

Hiperlopların rekabet edeceği demiryolu havacılık sektörlerinden hiperlop projelerine şüpheyle yaklaşılıyor. Amtrak’ın patronu işe yaramayacağını söyledi. Bill Gates bile ortaya çıktı ve güvensiz olarak reddederek konsepti küçümsedi. Elon Musk’a göre geleceğe yapılacak en akılcı yatırım olan hiperlop projesi.

Avrupa’nın coğrafi koşulları için en uygun proje. Tren yollarının kapladığı alanın 1/8’i kadar yer kaplıyor ve uçak seyehatlerinin 1/3’i sürede gerçekleşiyor. Madrid, Paris, Amsterdam, Frankfurt gibi Avrupa’nın büyük şehirlerini birbirine bağlamayı hedefliyor.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.