Karantina Apple hayranına Artırılmış Gerçeklik mağazası yaptırdı

apple sanal gerçeklik mağaza

Çin dışındaki tüm Apple mağazaları Mart ayından bu yana kapalı. Büyük ihtimalle de Koronavirüs nedeniyle Mayıs ayına kadar böyle kalacak. Peki AR (Arttırılmış Gerçeklik) deneyim ile mağaza gezilebilir mi?

Her mağazasının farklı bir tasarıma sahip olduğu Apple Store’a gitmek, başlı başına farklı bir deneyimdir. Dünyanın en güzel Apple mağazalarından biri olarak lanse edilen Apple Grand Central’ı sık sık ziyaret edebilir, Japonya’dayken geleneksel tasarıma hayranca bakmak için Kyoto’nun mağazasına uğrayabilirsiniz.

Şirket ayrıca geçici olarak kapatılmadan önce yeni MacBook Air modelini, trackpad özellikli Magic Keyboard ile iPad Pro ve tabii ki, 2020 model yeni iPhone SE’yi piyasaya sürdü. Ancak gadget’lar test edilemedi.

2019 yılında Apple tarafından WWDC bursu alan 17 yaşındaki oyuncu, yeni iPhone SE’ye yakından bakabilmek için artırılmış gerçeklikte bir Apple Store’u çoğaltmaya karar verdi. Eğlenceli bir şekilde AR’yi deniyor Ethan Saadia ve ekliyor; “iPhone lansman günlerinde Apple Strore’a gitmeyi özledim. Bunun için AR ile iPhone SE’yi kontrol etmek için oraya gittim. Neredeyse tamamen gerçek gibi geliyor!”

Kendisi ayrıca herkesin bu deneyimin keyfini çıkarabilmesi için GitHub’a bu AR deneyimini herkesin erişimine açtı.

Ayrıca derme çatma perakende mağazada bir tur atabilirsiniz.

Gadget, bir yazılım, script, işletim sistemi, GUI veya web sayfasına ekstra özellikler kazandırmak, kullanıcı deneyimini olumlu yönde arttırmak için eklenen özellikler veya araçlardır. Gadget’ların amacı kullanıcıların kullanım deneyimini veya görsel estetiği en iyi şekilde kullanmasıdır.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.