Jet motorlu hiper uçan araba: Firenze Lanciare

uçan araba firenze lanciare

Elektrikli dikey kalkış yapabilen uçan araba tasarımları tonlarca para ve ilgi görmeye başladıkça, insanların uçan araba konsepti son beş yılda çok değişti. Ancak bazıları ikna olmamaya devam ediyor ve Greg Brown ateşli bir şekilde aralarında. Brown, dikey kalkış yapabilen uçan arabaların yakın gelecekte kısa menzilli, düşük hızlı helikopterlerden biraz daha fazlası olacağını düşünüyor.

Eskiden ABD Donanması’nda F-18 jetleri uçuran ve şu anda büyük bir havayolu için Boeing 777 uçuran Brown, son 15 yılını gerçek bir uçan araba tasarımı üzerinde çalışarak geçirdi- düzgün, yüksek hızlı jet uçağı ile lüks hiper otomobilin çılgınca kesişimi.

Brown’ın hayali, bir araba şovunda veya hava şovunda tek modlu herhangi bir araçtan daha fazla dikkat çekebilen bir araç. Bu, yolda bir Lamborghini’den daha  hızlı, kara yolculuğundan sonra bir piste gidebilir, bir dizi gizlenmiş kanadı açabilir, bir çift kükreyen jet türbinini ateşleyebilir ve özel sektördeki hiçbir şeye benzemeyen bir hızla havaya çıkabilir. Saatte 500 milin üzerinde seyir yapabilen, 5G’ye kadar olan yüklemelerde viraj manevraları yapabilen, tam namlu ruloları yapabilen ve zorunlu yakıt rezervlerine dokunmadan 850 mil kadar uçabilen bir jet. Bunu, tipik bir jetin faydacı, metalik kokpitleri yerine iç mekana gerçek bir lüks yaklaşımıyla yapabilir ve bu araç, hiper otomobil parasıyla satılabilir.

Ve 2014 yılında bize gösterdiği GF7 tasarımından bu yana işler yolunda gidiyor. Yeni Firenze Lanciare tasarımı, cadde modundayken garip bir şekilde katlanmış bir uçaktan çok bir hiper otomobile benziyor. Bu, esas olarak, Brown’ın üzerinde çalıştığı yeni bir gizli kanat tasarımının yanı sıra, arazi yarış etkinliklerinden ödünç alınan bir şasi ve süspansiyon kurulumu ve yüksek güçlü elektrikli aktarma organlarının yaygın kullanılabilirliği sayesinde olmuş.

Uçan araba: Firenze Lanciare

Brown, ihtiyatlı bir tahminde bulunarak uçağı 20-40 milyon ABD doları değerinde prototip haline getirebileceğini, şaside Armada ve güç aktarım sisteminde EV West ile çalışabileceğini söyledi. Ayrıca, 10 veya daha fazla birim için üretimde olacağını belirten tanınmış ve saygın bir uçak üreticisi (adını veremiyoruz) ile görüşmelerde bulunuyor.

Brown, şehir merkezli yöneticilerin bölgesel ve uzak çalışma alanlarına giderken zamandan tasarruf etmek için kullanabilecekleri potansiyel bir pazar görüyor. Hiçbir arabanın veya karşılama partisinin uçak pistinde beklemesi gerekmiyor ve eğer trafik birikmişse, ani bir dönüş planı oluşturabilir, bu planı, telefon uygulamasından arayarak ve giriş kodlarını alarak başka bir noktaya giderek değiştirebilirsiniz.

Ancak, erken birimleri koleksiyonlarına eklemeye hevesli yüksek profilli havacılara ve hiper otomobil alıcılarına satılmasının daha muhtemel olduğunu düşünüyor. “Kendi kişisel jetleri olan birçok işletme sahibi var. Onlar pilot, yeterince zenginler, paraları var, bu yüzden sadece satın alıyorlar ve kendileri uçuyorlar. Ve tamamen bu tür şeylerin peşindeler. Araba topluyorlar, jetleri topluyorlar, kendi jetlerini uçuruyorlar ve muhtemelen ilk önce bu tür adamlar ilk on aracı alacaktır.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.