İnsansız hava araçları öğrencilere kitap taşıyor

kitap taşıyan drone

Geleceğin inşaat temelleri bitti bile. Google’ın drone teslimat hizmeti artık öğrencilere kitap dağıtacak.

Christianburg, Va’daki kitap seven çocuklar, karantina sıkıntısından dolayı sipariş ettikleri kitapları almak üzereler. Washington Post’a göre Google yakında drone teslimat hizmeti Wing ile çocuklara kitap bırakmaya başlayacak.

Birçok okul kütüphanecisi için, çocukların yaz boyunca okumalarını sağlamak zor olabilir. Drone dağıtım hizmetini öneren Montgomery County Devlet Okulları ortaokul kütüphanecisi Kelly Passek, bir drone’u evlerine kitap teslim etmenin çocukları daha fazla okumaya ikna edeceğini umuyor.

Passek, Wing’in ilk drone teslimat alıcılarından biriydi ve aynı zamanda Kovid-19 salgını bölgenin okullarını kapatmaya zorladıktan sonra öğrenciler için okul otobüsleri aracılığıyla kitap teslimatlarının organize edilmesine yardımcı oldu. Kütüphaneler bazı öğrencilerin kitaplara erişmesinin tek yoludur; e-okuyucular bazı aileler için çok pahalı olabilir ve çevrimiçi kitap satın almak da ucuz değildir. Çocukların kitaplara erişmeye devam etmesini sağlamak için bir çeşit kütüphane defteri dağıtım hizmetine sahip olmak çok önemlidir. Posta notları olarak, Google’ın dağıtım alanında şu anda bu hizmetten yararlanabilecek 600 bölge öğrencisi bulunmaktadır.

Google, Wing’in insansız uçaklarının ne sıklıkta kitap teslim edeceğini söylemedi, çünkü bu Christiansburg öğrencilerine ilk teslimat haftası. Google, programın ne kadar süreceğini de söylemedi. Ancak Passek şu anda Google Formlar aracılığıyla talep alıyor; bölgenin kitaplıklarını talep edilen kitaplar için araştırıyor, paketliyor ve Wing’in tesisinde bırakıyor. Bonus olarak, kitap alan öğrencilerin okul sonbaharda tekrar başlayana kadar onları iade etmeleri gerekmiyor, dedi Passek. Geri dönüş yönteminin nasıl olacağı belirsizdir – bunları elle bırakacaklarını varsayarak – ancak şimdilik öğrenciler evden ayrılmadan iyi yaz okumalarının tadını çıkarabilirler.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.