İngiltere otonom araç teknolojilerinde düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor

otonom araçlar

Sürücüsüz otomobil (otonom araç) teknolojilerinde başı çeken ülkelerden biri olan Birleşik Krallık, sürücüsüz otomobilleri anlama, tanımlama ve düzenlemeyle ilgili olarak önemli bir adım atıyor. Bugün hükümet tarafından yapılan duyuruyla otomatik şerit takibi sistemleri için endüstriden bilgiler alınacak ve incelenecek. Bu incelemenin sonucunda otomatik şerit takibi sistemlerine sahip araçların karıştığı kazalarda sürücülerin mi yoksa araç üreticilerinin mi hatalı olduğu tespit edilecek.

Çalışmalar sonucunda Birleşik Krallık hükümetinin bu teknolojinin nasıl çalıştığını, nasıl kullanılabileceğini ve sürücülerin bu teknolojiyle nasıl etkileşim kurabileceğini anlamayı amaçladığı belirtiliyor. Ayrıca otomatik şerit takibi sisteminin yollarda güvenli şekilde kullanılabilmesi için gerekli kaynakların neler olduğu da bu araştırma sayesinde öğrenilmiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: KÜÇÜK CYBERTRUCK VERSİYONU AVRUPA’YA “BÜYÜK İHTİMALLE” GELİYOR

Birleşik krallık hükümeti otomatik şerit takibi sistemini “düşü hızlarda sürücüden kontrolü alan ve aracın kontrolünü sağlayabilen” bir sistem olarak tanımlıyor. Hükümet ayrıca bu sistemin araçları güvenli bir şekilde saatte 110 kilometre hıza kadar kontrol edebilmesi için çalışmalar yürütüyor. Eğer bu mümkün olabilirse yalnızca düşük hızlarda değil yüksek hızlarda da sürücüsüz otomobiller kullanılabilir.

Çalışmadaki en önemli nokta otomatik şerit takibi olan araçların statüsünün belirlenmesi olacak. Belirli hızlarda aracı kontrol altına alan sistem eğer otonom araç tanımı içerisine girerse kaza durumlarında araç üreticileri sorumlu tutulacak.

Düzenlemeler geldiği takdirde otomobil güvenlik testleri gerçekleştiren EuroNCAP ve Thatcham araştırma şirketi otomatik şerit takip sistemini testlerine dahil etmeye başlayacak. Thatcham araştırma direktörü Matthew Avery sistemin nasıl işlediğini, sürücülerin bu sistemi nasıl kontrol edebildiğini ele alacaklarını belirtiyor. Otonom sistemini belirli standartlarda kullanmayan şirketlere ise olumsuz not vereceklerini dile getiriyor.

Otomatik şerit takibi sisteminin düzenlenmesi, sürücülerin tamamen sürücüsüz bir otomobil ile gelişmiş güvelik özelliklerine sahip aracın farklarını daha net bir şekilde anlamasını mümkün hale getirecek. Şu anda hiçbir sürücü müdahalesi gerektirmeden hareket edebilen bir otomobil bulunmuyor. Piyasada bulunan araçlar ise otomatik şerit takibi gibi yardımcı sistemlere sahip.

Hükümetin geliştirmeye başladığı yeni nesil teknolojinin gelecek yeni araç modellerinde kullanılması bekleniyor. Sistemin hazır olacağı tarih olarak ise 2021 yılının bahar ayı işaret ediliyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.