Hindistan yerel girişimcilerine bir kripto Zoom klonu oluşturmaları için 130 bin dolar teklif ediyor

indian vaporwave
Hindistan Zoom klonu için yerli girişimcilere para teklif ediyor.

Dünya hükümetlerinin, Zoom uygulamasının bir güvenlik ve gizlilik kabusu olduğu tespit edildikten sonra, bu uygulamayı dahili toplantıları için kullanmaktan kaçındıkları artık bir sır değil.

Hindistan hükümeti, bu platformu henüz açık bir şekilde yasaklamasa da, kendi video konferans uygulamasını oluşturma isteğinde. Merkez, Hintli teknoloji şirketlerinin tüm platformlarda çalışabilen kripto bir video konferans çözümü bulmaları için bir program başlattı.

Hint hükümeti, yerel girişim şirketlerinden 30 Nisan’a kadar bu projeye başvurmalarını istedi. Programın üç aşamasının sonunda, bir ekip uygulamayı geliştirmek için 130.000$ alacak. Uygulamanın gereksinimleri arasında zayıf ağ bağlantısı desteği, çok dilde anlık altyazı desteği ve şifreli aramalar için destek bulunuyor.

News18’in haberine göre, Uluslararası Bilişim Merkezi tarafından, geliştirilen bir konferans uygulamasını kullanmaları istendi ve ayrıca bu uygulamanın görüntülü aramalara olanak sağlaması için ülke genelinde en az 1800 potansiyel kurumsal müşteri olduğu da belirtildi.

Bu hamle, Hindistan’a bol miktarda para tasarrufu etmesine yardımcı olacak. Economic Times’a göre ülkedeki işsizlik oranlarına bakıldığında, merkezi hükümetin tek başına 3.8 milyon çalışan alım gücü bulunduğu belirtiliyor.

Potansiyel kullanıcı miktarı her ne kadar yüksek gibi görünse de şu an için bu potansiyel müşterilerden kaçının bu sisteme ücretli abone olacağı belli değil ancak gelin bu 1800 kurumsal müşteri sayısını rehber olarak kullanalım. Zoom 100 adet katılımcıyı destekleyecek bir işletme planı için her ay 1999$ ücret alıyor. Eğer 1800 müşterinin tamamını abone yapacak olursanız, bu aylık 36.000$’a kadar çıkmaktadır.

Bu, hükümet’in  Zoom’a 130.000$’lık  bütçesinin tamamını 4 aydan daha az bir hizmet süresi için ödeyecek olması demektir. Bu rakamlar, Hindistan hükümetinin maliyet harcamalarını hesaplamasına tam olarak yardımcı olmayacaktır. Ancak onlar Zoom gibi bir servisin, bu şekilde bir müşteri kitlesine ne kadar maliyette olacağını ve hükümetin zaman içerisinde ne kadar tasarruf edeceğini örneklendirmektedir.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.