Hayvanları esaretten kurtaracak ‘robotik yunus’

robot yunus

Hayvanat bahçeleri ve tema parklarında kimimizin gezip gördüğü ve bize gösteri yapan yunusların etik açıdan doğru olup olmadığı uzun zamandır tartışılan bir mevzuydu. Çoğunluğun görüşü ve olması gereken de bu hayvanların esaret altında tutulmayıp doğal ortamlarına salınmasıdır. Hatta bunun hakkında bir atasözümüz bile bulunur; “Bülbülü altın kafese koymuşlar o yine vatanım vatanım demiş”. Hayvanların iç dünyasında ve bize içten içe söyledikleri de budur. Sonuç olarak herkes evinde ve vatanında mutludur gurbette değil.

İşte hayvanları düşünerek robotik bir yunus geliştirmeyi başardılar. Yunusun hareketlerini birebir taklit edebilir ve aynı zamanda yorulup tükenmeden ziyaretçileri de eğlendirebilir. Bunun herkese yararı olacak. Yunuslar özgürlüğüne kavuşacak, bakıcıların yükü azalacak, yem derdi ortadan kalkacak, veterinere gerek olmayacak (tabi bu veterinerlerin kazançları için kötü olabilir) ve sonuç olarak herkes mutlu olacak. Tek dert ise sadece bu yunusların pili 10 saat dayanabiliyor.

Edge Oceanarium Prototype from Edge Innovations on Vimeo.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.