Havadaki nemden elektrik üreten piller

batarya pil

Nem destekli piller geleceği değiştirebilir.

Tel Aviv (İsrail) insanlığın çevre üzerindeki baskısını azaltabilmek için yeni enerji kaynakları aramaya Enerji bilimcilerin yaptıkları Araştırma geliştirme çalışmalarına son sürat devam ederken, Tel Aviv Üniversite profesörü Colin Price

“Su çok özel bir moleküldür. Moleküler çarpışmalar sırasında bir elektrik yükünü bir molekülden diğerine aktarabilir. Sürtünme yoluyla bir tür statik elektrik oluşturabilir.” dedi.

Su molekülleri elektrik yükünü sadece diğer su moleküllerine transfer etmekle kalmaz, aynı zamanda Faraday’ın 1800’lerde keşfettiği gibi metal yüzeyleri sürtünme yoluyla elektriklendirebilirler.  Araştırmacılar, bu nemi, bu etkiyi üretmek için hangi nem seviyesinin yeterli su buharı içerdiğini görmek için farklı çevresel koşullar altında test ettiler. İki metal plakalı minyatür bir batarya inşa ettiler ve havadaki su buharı miktarını artırarak şarj etmeyi denediler.

Hava kuruduğunda moleküller arasında voltaj akışının olmadığını keşfeden üniversite, %60’ın üzerinde nem bulunan iki metal yüzeyin olduğu kapalı sistemde voltaj oluştuğunu belirtti.

Prototip olarak yapılan bataryadan 1 volt şarj elde edebildiklerini, standart AA piller 1,5volt içerdiğini belirtelim.

Projenin ana amacının elektriği olmayan bölgeler için çevreci ve işe yarayan bir proje oluşturmak olduğunu belirten Üniversite. Çalışmalarını geliştirmeye devam ederek prototipten ürün haline gelmesi için çalışmalara devam edileceğini duyurdu.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.