Haftalarca giyilebilen kendi kendini temizleyen iç çamaşırı

haftalarca giyilebilen iç çamaşırı

Kıyafetleriniz sandığınızdan daha kirli olabilir. Herhangi bir giyim eşyası giyilirken, bakteriler birikmeye başlar ve ter ve vücut yağları kumaşa yapışır. Bu,örneğin  koltuk altı çevresinde kötü kokuya neden olur ve her kullanımdan sonra çamaşırları yıkama ihtiyacı hissedersiniz. Kendi kendini temizleyen çamaşırlar ne güzel bir hayal değil mi? Artık değil. Giyim üreticisi HercLéon’un kurucusu Wen Muenyi, bu kokunun çoğunun, bakterileri sınırlayan ve yıkamadan önce birden fazla kullanılacak kadar taze kokan kıyafetleri n, daha doğal malzemeler kullanarak engellenebileceğine inanıyor. Muenyi’nin şirketi, daha önce kirlere karşı gelen bir gömlek ve çorap yarattı ve şimdi haftalarca giyilmek üzere tasarlanmış bir çift iç çamaşırı olan Fjord var sırada.

Kendi kendini temizleyen çamaşır nasıl olur?

Günler (veya haftalar veya aylar) boyunca aynı çift iç çamaşırı giyme fikrine ilk anda tepki verebilirsiniz. İç çamaşırının vücuda sarılması, bütün gün ter tutması göz önüne alındığında oldukça hızlı bir şekilde kirlenme eğilimi vardır. Ancak Muenyi, bu kir ve kokunun insan vücudundan çok, giyilen çamaşırın malzemesinden kaynaklandığını söylüyor. “giysinizden kötü koku almanız, çamaşır üretilirken  yaygın olarak kullanılan malzemelerin temelde son derece kalitesiz olmasından kaynaklanıyor.” diyor.  Çoğu şirketin polyester, mikrofiber, naylon ve diğer petrol bazlı malzemeler gibi lifleri kullandığını açıklıyor. “Kalitesiz malzeme kullanımı, kokuya neden olan bakterilerin hızla çoğalmasına  da zemin hazırlıyor.”

HercLéon kullandığı malzemelerde doğallığı seçerek bu kaderi değiştirmeyi hedefliyor. Muenyi, şirketin okaliptüs, kayın ağacı ve bambudan elde edilen malzemeleri kullandığını ve daha sonra bunları bakır veya gümüşle harmanladığını söylüyor. Şirkete göre sonuç, etkili bir şekilde “kendi kendini temizleyen”, aksi takdirde giysilere yapışan bakterileri yok edebilen giysilerdir. Muenyi, HercLéon gömleklerinin kokuşmadan 30 günden fazla bir süre boyunca giyilebileceğini iddia ediyor. Ayrıca bu çamaşırların başka olumlu bir özelliği de, aşınma süresinin daha uzun olması  “Nefes alabilirlik, emicilik ve kendi kendini temizleme konusunu  en üst düzeye çıkarmak için en iyi malzemeleri seçtik.” diyor Muenyi.

İşte Fiyort iç çamaşırlarıyla ve tüm kıyafetlerle gerçekten teorik olarak yıkanmadan haftalar veya daha fazla giyme mümkün.  Ancak yine de , bir insan kendi vücuduna bakmazsa, iç çamaşırı bunu telafi edemez. Muenyi yine de doğru tuvalet sonrası hijyeni uygulamak ve mümkünse bide kullanmanın gerekli olduğunu savunuyor. HercLéon’un Fiyortları tekrar tekrar giymek için yapılmış olsa da, “sadece kişisel hijyene dikkat eden kişilerde etkilidir. ” Ayrıca iç çamaşırının standart örneklerine göre çok daha uzun süre giyilmesi mümkün olsa da, kendini temizleme işlemini gerçekleştirebilmesi için her gün düzenli olarak havalandırılması da şart.

Son derecede aktif olan ve bütün gün ayakta olan insanlar, iç çamaşırını düzenli olarak yıkamanın gerekli olduğunu düşünebilir. Günün çoğunda bir ofiste olan biri, herhangi bir koku gelişmeye başlamadan önce önlem almak ister. Muenyi, “Giyen kişinin çamaşırını ne zaman yıkayacağına kendisinin karar vermesi en mantıklı çözüm. İç çamaşırın yıkanması gerektiğini bildirmek gibi bir yeteneği yok.”  diyor. Ortalama bir kişinin (her gün duş alıp hijyen kurallarına dikkat eden), Fiyort iç çamaşırını yıkamak zorunda kalmadan yaklaşık yedi gün kullanması mümkün.

Fiyort iç çamaşırının ve HercLéon’un giysi serisinin yararı, sadece bir kokuya neden olmadan onları giymeye devam etme yeteneği değildir. Bu kendi kendini temizleyen kıyafetlerin ayrıca çevresel faydaları vardır. Giyim eşyasının daha geç kirlenmesi, daha az yıkama gerektiği anlamına gelir. Bu da daha az su tüketmek, daha az deterjan kullanmak ve genellikle çevre üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak anlamına gelir. HercLéon petrol bazlı malzemelerden kaçındığı için, giysilerden de daha az mikrofiber salınır. Sentetik malzemelerde bulunan bu mikrofiberler, bulundukları okyanusa ve diğer su kaynaklarına karışarak kirliliğe neden oluyorlar.

Muenyi, “HercLéon’daki hedefimiz giyim ile birlikte gelen karbon ayak izini azaltmaktır.” derken, şu anda ne yazık ki 0 çevre dostu üretimin hiç bir firma için mümkün olmadığını ama bunun üzerinde çalıştıklarını vurguluyor.

HercLéon’un gömlekleri ve çoraplarına şirketin web sitesinden ulaşmak mümkün. İki haftadan kısa bir süre içinde 80.000 dolardan fazla kazanan başarılı bir Indiegogo kampanyasının ardından şirket şu anda Fiyort iç çamaşırı üzerinde çalışıyor. Indiegogo’nun destekçileri ve ilk sipariş verenler en erken Ağustos 2020’ye ayında teslimatlarını alabilecek. Şirket, kampanya sona erdikten sonra iç çamaşırını satmaya devam etmeyi umuyor, ancak ürüne şu an için sadece Indiegogo aracılığıyla ulaşılabilir. Motivasyonunuz gezegeni kurtarmak ya da sadece tembel olmak ve daha az kötü hissetmek olsun, Fiyort iç çamaşırı bu hedefe ulaşmaya yardımcı olabilir.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.