Gün ışığını taklit eden pencere

yapay ışık pencere

Büyük şehirlerde yaşayan kişilerin ödün vermesi gereken şeylerden biri genellikle penceredir. Samsung’un C-Labs inkübatör programı altındaki SunnyFive adlı bir girişim bu sorunun parlak bir çözümü olabilir. Hiçbir şey gerçek güneş ışığını mükemmel bir şekilde kopyalayamaz. Ancak Samsung, SunnyFive penceresinin aynı avantajların çoğunu sağlayacağını iddia ediyor. Samsung’a göre, doğal ışığın tüm spektrumunu taklit edebilen güzel bir yapay pencere. Ürün, doğal ışığın tüm spektrumunu taklit etmek için tasarlanmış yapay bir penceredir. Bununla birlikte, güneş evinizde hareket ediyor ve gölgeler yapıyormuş gibi parlayan ışığın açısını değiştirebilir.

Kullanıcılar gadget’ı eşlik eden bir akıllı telefon uygulamasıyla kontrol edebilecek. Uygulama sayesinde renk sıcaklığını ve parlaklığını değiştirmenize imkan verir. Örneğin, gündoğumu ayarı hafif ılık, turuncu bir parıltı verirken öğlen modu güçlü bir beyaz ışık yayar. Böylece güneşin farklı gölgeleri yayınlama şeklini simüle edebilirsiniz. Biraz düşünceli hissettiğiniz zaman da pencere mor tonlarıyla dolu bir gökyüzüne bürünür. Ayrıca, dünyanın büyük bir kısmına COVID-19 salgınının yayılmasına karşı koymak için evde kalmaya zorlandığı bir zamanda da oldukça çekici. Kötü aydınlatılmış bir dairede yaşayan veya daireye sahip olan herkes için, yatak odanızda veya banyonuzda sizi rahatlatacak bir ışığa sahip olmak gerçek bir fark yaratabilir.

Samsung’un videosuna göre, pencere aynı zamanda kullanıcıların günlük D vitamini dozunu güneş yanığı riski olmadan almasına yardımcı oluyor ve Mevsimsel Duygusal Bozukluğa sahip olan kişiler için daha karanlık aylarda bir ışık tedavisi lambası gibi çalışabiliyor. Muhtemelen, daha kısa sonbahar ve kış günlerinde güneş ışığına daha az maruz kalma ile ilişkili bir depresyon türü olan mevsimsel duygudurum bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan ışık tedavisi lambalarına aşina olabilirsiniz.

Bununla birlikte, zayıf aydınlatılmış bir dairenin ruh halini ve dairede yaşayan canlıların refahını (iç mekan bitkileri dahil) arttırabilecek umut verici bir cihazdır Ne yazık ki SunnyFive penceresi hakkında fazla bilgi yok. Fiyatlandırma, ürünün çıkış tarihi hakkında bilgi bulabileceğimiz veya ürün hakkında daha fazla ayrıntı içeren bir web sitesi yok. Sadece Samsung’un şirketten destek aldığını ve bağımsız bir başlangıç ​​olarak bir süre sonra başlayacağını duyurdu.

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.