Google kendi banka kartı için yeniden çalışmaya başladı

google kredi kartı
Google kendi kredi kartını çıkarmaya hazırlanıyor.

Google’ın çevrimiçi alışveriş uygulaması Google Pay, 2014 yılında GoogleWallet adıyla bilinen bir banka kartı sistemi sunmuştu. Yayınlandıktan 2 yıl sonra şirket tarafından kaldırılan GoogleWallet konsepti yeniden gözden geçiriliyor.

TechCrunch’ta yayımlanan habere göre, Google Pay tarafından desteklenen banka kartı sistemi, eski konseptiyle benzer özellikte. Günümüzde kredi kartı destekleyen yazılım şirketleri yayılmaya başladığı ve kullanıcılar bu gibi hizmetlere alıştığı için Google’ın şansı bu sefer yüksek olabilir.

Google Pay, mevcut bir kart veya PayPal kullanarak para transferi ve temassız ödeme hizmetleri sunuyor. Oluşturulan banka kartı, Citibank ve Stanford Federal Credit Union gibi mevcut bankalarla ortaklıklara da sahip.

Google’ın bu girişimi aslında tamamen sürpriz değil. Kasım ayında şirket, Wall Street Journal’da yayınlanan açıklamasında “Google Pay üzerinden akıllı banka hesapları oluşturmak için ABD’deki bankalar ve kredi birlikleri ile nasıl ortaklık kurabileceğimizi araştırıyoruz.” diyerek bu konuda çalıştıklarını duyurmuştu.

Google Pay özellikleri, kart sahibini şüpheli kullanımlar konusunda uyarma ile aynı kartı fiziksel ve online ödemelerde kullanmayı da kapsıyor. Ayrıca uygulama, kullanıcının alışveriş alışkanlıklarını reklam şirketleriyle paylaşıp paylaşmama konusunda izinleri düzenlemesini sağlayan bir gizlilik menüsünü de içeriyor.

Geçtiğimiz yıl Apple da iPhone, iPad, Apple Watch veya Mac gibi Apple cihazlarında kullanılmak üzere “Apple Card” adındaki kredi kartını duyurmuştu. Google’ın girişimi de buna oldukça benziyor. Ancak Apple’ın aksine Google, kredi kartı yerine vadesiz mevduat hesabı kartı hizmeti sağlıyor.

Amerika’da kredi kartı almak vatandaşlar için çok olağan bir durum. Kullanıcılar bankaların sunduğu tekliflere göre sürekli yeni kredi kartı satın alırlar. Hatta araştırmalara göre ortalama bir Amerikan vatandaşının cüzdanında 2.6 adet kredi kartı bulunuyor. Ancak kredi kartı kullanımı bu kadar yaygınken çoğu kişinin genellikle sadece tek bir mevduat hesabı bulunuyor. Bu durum, Google Pay’in girişiminin başarısı yönünde kafada soru işaretleri oluşturuyor.

Teknoloji hakkındaki gelişmelere en az sizinde bizim kadar ilgi duyduğunuzu biliyoruz. Teknoloji kategorisini ziyaret ederek daha birçok ilgi çekici yazıyı okuma fırsatı bulabilirsiniz 👨‍💻

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.