Gelecekte sokakları robotlar temizleyecek

gelecekte sokakları robotlar temizleyecek

Robert Schäfer’ın bir vizyonu vardı, çok da uzak olmayan bir gelecekte, gelecekteki temizlik sistemimizin robotlar olacağı idi bu vizyon. Otomatik ve otonom ürünlerin ve araçların artan popülaritesinden esinlenerek, kamu hizmetinin geleceğinin robotik teknoloji olması son derece mümkün görünüyor. Bu proje, iş akışı, işlevsellik ve tasarıma odaklanan özerk belediye sokak temizleyicisi görevini robotların üstlenmesini hedefliyor. Günümüzün otonom teknolojisinin halka açık temizlik araçlarına uygulanması olasılığı gittikçe artıyor.

Temizlik robotu, tüm tozu veya çöpleri, süpürerek gövdesinin altına depoluyor. Vakumlanan hava daha sonra kabın arkasından serbest bırakılıyor.

Robert Schäfer, bu robotik temizleme sisteminin, robotun istasyonuna geri dönene kadar yaklaşık iki ila üç saat çalışmasına izin veren 2,5 m3’lük bir konteynere sahip olduğunu açıklıyor. Bu robot dolu kabını bırakınca, temizlik işlemine devam etmek için hemen boş ve temiz bir kap alarak işine devam eder. Konteyner, kullanılmadığında kolay saklama için istiflenebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Temizlik robotunun iki temizleme modu var:

 İlk mod, robotun eksenini döndürerek çalışmasıdır. Bu şekilde vakum, uzatılmış süpürücülerle dikey olarak veya sürüş yönüne paralel olarak konumlandırılabilir.

İkinci temizleme modu – Elektrik süpürgesinin dikey konumu, kaldırımlar ve dar sokaklar için paralel modun kullanıldığı daha geniş alanları temizleyebilir.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.