Geleceğin elektrikli el arabası eşya taşımayı çok daha kolaylaştırıyor: Aircart

elektrikli el arabası

İnsanoğlunun üretkenliği artırmak için icat ettiği tüm cihazlar arasında, mütevazı ama bir o kadar da faydalı elektrikli el arabası, neredeyse hiç bir zaman bir güncelleme, yani yenilenme yaşamadı.

Yıllardır elektrikli matkaplarımız ve elektrikli araçlarımız ve hemen hemen her ihtiyaca uyacak çok sayıda varyasyona sahip geniş yeni çağ araçlarımız var. Bununla birlikte, el arabası işlevsellik, güvenlik ve kullanım kolaylığı açısından neredeyse hiç ilerleme kaydetmedi. Arabanın birkaç elektrikli versiyonu vardı, ancak hiçbiri yeni AIRCART gibi, kullanıcı merkezli düşünceli tasarımına yaklaşmıyor. Güney Koreli Naver Corporation’ın Ar-Ge kolu olan Naver Labs‘ta Kim Seungwoo ve Im Minkyo tarafından tasarlanan AIRCART, düşünceli bir tasarım ve teknoloji infüzyonu ile geleneksel bir ulaşım aracına modern bir yaklaşım olarak IF Design ödülünü aldı. 

Fiziksel İnsan-Robot Etkileşimi (pHRI) sistemlerinin bileşenlerini içeren elektronik motor, kullanıcı tutamağı iter veya çektiği anda tekerleklere güç sağlayarak arabayı hareket ettirmede kullanıcıya yardımcı oluyor. Motor, ağır yükler taşırken bile arabanın kaydığı izlenimini vererek gücünü otomatik olarak artırıyor. Kol, kullanıcının arabayı çekme veya itme niyetini algılayan ve doğru yönde güç sağlayarak hareketi buna göre kontrol eden bir kuvvet sensörüyle birlikte geliyor. Böylece, aracın nasıl kullanılacağını öğrenmek için ek eğitim gerektirmeden tasarımı insan etkileşimi için çok sezgisel hale getiriyor. Dahası, araba ayrıca otomatik bir fren sistemine de sahip!

Araba, kullanıcı direksiyonu bıraktığında hareketi algılar ve otomatik olarak durdurur. Özellikle bir rampada yukarı veya aşağı hareket ederken veya herhangi bir eğimli yüzeyde sahip olunması gereken harika bir güvenlik özelliği. Ayrıca kolayca 100 kiloya kadar ağırlık taşıyabilir! Artık, bir havaalanında bagajınızı taşırken veya haftalık alışverişlerinizi yaparken sırt ağrısına veda edebilirsiniz.

Herhangi bir standart araba ile ilgili yaygın bir sorun, önlerinde duran şeylerin görüşü engellemesi ve bunun kazalara yol açabilmesidir. 1990 ile 2011 yılları arasında ABD’deki acil serviste 15 yaşın altındaki tahmini 530.494 çocuk, alışveriş arabasıyla ilgili yaralanmalar nedeniyle tedavi edildi. AIRCART, ön tarafta oluklu bir köşe tasarlayarak ön kör noktayı en aza indiriyor. Kullanıcılar böylece olası çarpışmaları önlemek için arabanın önünde yeterli alan olup olmadığını kolayca görebilirler. Tasarımcının detaycılığını kanıtlayan bir başka özellik de, kitap veya benzeri nesneler için tasarlanmış yükleme raflarının düşmemesi için içe doğru eğilmesidir. Bu, çok sayıda küçük öğeyi taşırken sahip olunması gereken kullanışlı bir özelliktir.

Tutarlı düz ve çapraz hatların çekici bir estetiği ve dikkatlice tanımlanmış eğrileri ile bu araba, kesinlikle geleceğe doğru bir sıçrama olan özelliklerle dolu, zarif bir cihazdır. Ve sadece tek bir sektöre özel bir tasarım değil! AIRCART fabrikalarda, depolarda ve büyük kitapçılarda kullanılabilir ve kesinlikle gelecekte çok daha geniş bir uygulama yelpazesine hitap edebilir!

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.