Facebook daha hafif ve kablosuz bir VR gözlük geliştiriyor

facebook oculus vr

Dünyaca ünlü sosyal ağ şirketi Facebook, bir önceki tasarımı olan Quest donanımından daha küçük, hafif ve kablosuz bir VR gözlük tasarımı üzerinde çalışıyor. 

Sanal gerçeklik için oluşturulmuş hepsi bir arada oyun sistemleri günümüzde popülerliğini giderek arttırıyor. Bilgisayar olmadan VR kulaklık ve kontrol panelleriyle her yerde oyun deneyimi sunan Oculus Quest sistemlere büyük şirketlerin de yoğun ilgisi var. Sosyal ağ şirketi Facebook da birkaç yıldır Oculus Quest VR sistemleri üzerinde çalışmalar yürütüyor. Facebook’un henüz piyasaya sürülmemiş yeni Oculus Quest gözlük ve kulaklık setinin, şirketin geçtiğimiz yıllardaki donanımından daha yüksek görüntülü olması ve yeniden tasarlanan kontrolörler sayesinde daha üst özelliklere sahip olması bekleniyor. 

Bloomberg’te yayınlanan habere göre, sosyal ağ devi Facebook’un VR gözlük seti tasarımında en iyi yedek parçaları seçmek için birkaç farklı prototip üzerinde çalıştığı düşünülüyor. VR gözlük için temel hedeflerin yanı sıra daha hafif ve daha hızlı görüntü yenileme oranı sunan %10-15 civarında daha hafif bir versiyonu olması da hedefleniyor. Bunlarla birlikte kontrol panellerinin güncellenmiş bir tasarımı olması da beklenenler arasında. 

Facebook’un geçtiğimiz yıl Nisan ayında başlattığı Oculus Quest ve PCMag gözlük tasarımı, sanal gerçeklik deneyimiyle oyunlar oynarken kablo olmadan serbest şekilme hareket etmesinin yanı sıra iki kontrol paneli sunan üstün bir VR gözlük seti olarak piyasaya çıkmıştı. Ancak Quest’in kendisinden daha az güçlü olan benzerlerine göre daha yavaş yenileme hızının olması dezavantaj oluşturuyordu. Facebook, yeni tasarımıyla hem yenileme hızı sorununu aşmayı hem de ağırlığı olabildiğince azaltmayı amaçlıyor. Quest, 1,25 kg ağırlığında sahipken yeni tasarımın en fazla 1 kg olması bekleniyor. 

Facebook, yeni Oculus VR gözlük setini 2020 yılının sonuna doğru yayınlamayı düşünüyordu. Böylece lansmanı Oculus Connect konferansında yapılacaktı. Ancak tüm dünyayı durduran koronavirüs pandemisinden etkilenen süreç ertelenmek durumunda kaldı. Tedarik zincirleri tamamen eski haline döndükten ve Oculus çalışanları ofisteki çalışma ortamlarına geldikten sonra VR donanımın 2021’de piyasaya sürülmesi bekleniyor. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.