Ericsson: Pandemi sonrası dronelar ve teletıp yaygınlaşacak

ericsson drone

Ağ teknolojileri şirketi Ericsson, COVID-19 salgınından sonra dünyanın nasıl olacağı üzerine küresel bir anket çalışması yaptı. 

Dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgını, herkesin hayatında değişikliklere yol açtı ve bu değişikliklerin bazıları salgın bittikten sonra da devam edecek gibi görünüyor. Ericsson’un bu yıl iptal edilen ticaret fuarlarının eksikliğini telafi etme amaçlı düzenlenen sanal etkinliğinde konuşan Ericsson ConsumerLab başkanı Jasmeet Singh Sethi, yapılan anketin sonuçlarını sundu.

Jasmeet Singh Sethi, karantina uygulamalarının farklı ülkelerdeki insanları farklı şekilde etkilediğini söyledi. İspanya ve Hindistan’da ankete katılanların %80’i koronavirüsün günlük yaşamları üzerindeki etkisinin “olağanüstü” olduğunu söylerken, İsveç ve Almanya’daki katılımcıların sadece %40’ı aynı şeyi söyledi. İspanya ve Hindistan’ın her ikisi de karantina uygulamalarının çok ciddi olduğu ülkeler kategorisindeyken, İsveç daha gevşek bir karantina modeli uyguladı. Peki karantina uygulamaları ortadan kalktığında neler olacak?

Pandemi sonrası dünyada, telekominikasyon sistemlerindeki geniş bantın önemi artacak. Ankete katılan katılımcılardan %70’i pandemi öncesi durumda geniş bantın önemini “olması iyi olur” diye nitelendirirken, pandemi sonrası için “olması gerekir” olarak belirtti. Bu durum ABD gibi yüksek kaliteli geniş bandın bulunmadığı ülkelerde istasyonlar üzerinde baskı yaratabilir. 

Bağımsız ticaret ağlarının da önümüzdeki yıllarda artacağı öngörülüyor. Bu ağlar, bir uygulama aracılığla sipariş verilen ürünlerin teslimat uçağı veya sürücüsüz otomobiller aracılığıyla size getirilmesi anlamına geliyor. İnsanların temas konusunda oldukça gergin olduğu ortamda temassız teslimatların öneminin giderek artması muhtemel görülüyor.

Sethi, uzaktan çalışmanın da normalleşeceğini söylüyor. Bu durumun etkileyeceği bir alan da konut piyasası olabilir. New York, Hong Kong ve Singapur gibi küçük dairelere sahip kalabalık şehirler, evden çalışma dünyasında daha az çekici hale gelebilir. 

Ericsson’un araştırmasına göre, Teletıp COVID sonrası gelişmeye devam edecek. 2019 yılında ABD’de tüketicilerin sadece %12’si teletıpı bir seçenek olarak gördüğünü söylerken, yeni yapılan ankette katılımcıların %60’ı çevrimiçi sağlık danışmalarının fiziksel doktor ziyaretlerinden daha popüler olacağına inandıklarını söyledi. Hindistan ve Çin’deki tüketicilerin üçte biri ise karantina sürecince çevrimiçi sağlık danışmanlıklarını kullandıklarını belirtti. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.