Elon Musk, Starlink uydularının altı ay içinde kullanılabileceğini söyledi

elon musk
Elon Musk

Elon Musk SpaceX’in CEO’su, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Starlink uydu ağının kamuya açık beta sürümünün yaklaşık altı ay içinde çevrimiçi olacağını duyurdu.

SpaceX tarafından dünyanın her yerine uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takım yıldızı olan Starlink’in beta sürümü bir deneme şeklinde olacak. Sürümün başarılı olması durumunda, geniş bir alanda internet erişimini iyileştirmeyi sağlaması bekleniyor. Özellikle insanların evden çalıştığı günümüzdeki süreçte daha fazla sorun haline gelen internet yetersizliği için kurtarıcı bir çözüm olabilir.

Kalabalık gökyüzü

SpaceX, önümüzdeki yıllarda bu proje kapsamında binlerce uydu daha açmayı umuyor. Ancak uzaya binlerce uydu gönderilmesi gökbilimcilerin araştırma yapmasını engelleyebileceğini düşünen bilim adamları konuya mesafeli yaklaşıyor. Gökyüzünün kalabalıklaşması, uzay araçları için de gökyüzünü bir mayın tarlası haline getirebilir.

SpaceX, bu endişeleri gidermek için, gönderdiği uyduların yörüngesindeki irtifayı değiştirerek, bu alanların daha karanlık görünmesini sağlayan kaplamalar uyguladı.

Dijital bölünme

SpaceX, bu proje ile uzaya sadece 420 uydu gönderdi. 420 Starlik uydusu yörüngeye güvenli bir şekilde yerleşti ancak şirket on yıl içinde 12.000 adet uydu göndermeyi planlıyor.

Elon Musk attığı tweette, şu anki sınırlı uydu sayısı nedeniyle beta testlerin dünyanın bazı bölgelerine sadece geniş bant desteği sağlayacağını söyledi. Ancak test sonucu başarılı olsa da tüm ağ sisteminin dünya üzerinde nasıl performans göstereceğini görmemiz için daha uzun zaman var gibi gözüküyor.

Ayrıca SpaceX 22 Nisan’da attığı tweetle 60 Starlink uydusunun başarıyla konuşlandırıldığı onaylandı

Uzay’a en az sizinde bizim kadar ilgi duyduğunuzu biliyoruz. Uzay-Havacılık kategorisini ziyaret ederek daha birçok ilgi çekici yazıyı okuma fırsatı bulabilirsiniz 🚀

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.