Yeni e-spor akımı: Old-School

atari salonu

E-spor sevenlerin ilgisini çekecek bir gelişme yaşandı. Dünyaca ünlü spor kanalı ESPN, Aralık ayının sonlarında Texas Bowl futbol maçını yayınlarken, aynı gün ESPN2 Klasik Tetris Dünya Şampiyonasını (CTWC) yayınladı.

Elektronik sporların genel adını oluşturan e-spor ’dan çok daha eskiye dayanan ve yıllardır konsol araçlarla oynanan Tetris ve diğer klasik video oyunları, 2022 yılına kadar küresel olarak ciddi bir oyun sektörü haline geliyor. Çoğu sporun yapılmasına engel olan pandemik ortamı ve nostaljiye dönüş modası, eski oyunlara olan ilginin artmasını sağladı.

Film yapımcısı Vince Clemente’in, 2010 yılında dünyanın en iyi Tetris oyuncularından oluşan“Ecstasy of Order: The Tetris Masters” belgeselini yayınlaması ile Tetris’e olan ilgi büyük bir artış göstermişti. Daha sonra dijital oyun platformu Twitch ile Tetris şampiyonaları iş fırsatına dönüştü. Tetris dışında, Street Fighter gibi klasik dövüş oyunları da bu yeni ilgiden faydalandı.

Bazıları ise nostaljik oyunlara olan ilgiye şüpheci yaklaşıyor. Dövüş oyunları yeni konsol sürümleri ile kendini geliştirebilirken, Tetris ve Tecmo Super Bowl gibi oyunların orijinalini tekrar edeceğini ve yenilenmeleri gerektiğini söylüyorlar. Ancak yine de orijinal ve klasik oyunlar, modern e-spor ‘ların çekiciliğine sahip olmasa da ilgiyi üzerlerinde tutmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.