Dünyanın ilk ev tipi hidrojen pili

Dünyanın ilk ev tipi hidrojen pili

Avustralyalı enerji şirketi Lavo, geliştirdiği hidrojen pili ile geleneksel pillere hiç benzemeyen bir ev tipi pil depolama sistemi ile Tesla’nın Powerwall’una meydan okuyor, New Atlas sitesinde belirtildiğine göre bu pil, yakıt olarak hidrojen kullanacak.

Her iki sistemin de ana fikri, güneş veya rüzgâr enerjisi sistemleri aracılığıyla üretilen fazla enerjiyi depolamak ve şebekelerin arızalanması durumunda acil bir güç kaynağı sağlamak.

Lavo’nun Yeşil Enerji Depolama Sistemi adını verdiği devasa bataryası, teknik olarak sudan hidrojen üretebilen, depolayabilen ve daha sonra bir hidrojen aracı gibi yakıt hücresi kullanarak elektriğe dönüştürebilen bir elektroliz ünitesi.

Lavo’nun bataryası, 40 kilovat saatlik devasa kapasitesi sayesinde, Tesla’nın Powerwall 2 pilinin neredeyse üç katı kapasiteye sahip. Bu, ortalama bir eve iki gün boyunca kesintisiz güç sağlamak için bol miktarda enerji sağlayabilecek.

Lavo, geleneksel bir bataryadaki kimyasallardan ziyade hidrojen gazı kullanması sayesinde sisteminin lityum pil sistemlerinden daha uzun süre dayanacağını söylüyor. Ayrıca nadir toprak metallerini de barındırmadığı için teknik olarak daha çevre dostu bir pil.

Ama aynı zamanda yangın ya da — en kötü durumda — Hindenburg zeplini benzeri bir patlama olasılığı da var. Lavo, şirketin web sitesindeki sıkça sorulan sorular kısmında belirttiği gibi, herhangi bir sızıntının hızlı bir şekilde dağılacağını ve “benzin veya doğal gaz gibi diğer geleneksel yakıtlardan daha tehlikeli olmadığını” söylüyor.

Olumsuz taraflarından başka bir tanesi, hidrojen gazının depolanması ve ardından elektriğe dönüştürülmesiyle ilgili verimsizliklerin olması. Lavo, “gidiş-dönüş verimliliğinin yüzde 50’nin üzerinde olduğunu” söylüyor. Bu da ortalama lityum iyon pil sisteminizin verimliliğinin çok altındaki bir miktar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sistem oldukça pahalı. New Atlas’a göre, Enerji Depolama Sistemi Avustralya’da 26.900 dolara mal oluyor. Aynı paraya üçten fazla Tesla Powerwall 2 sahibi olabilirsiniz.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.