Dünya’nın en güçlü lazer silahı

Dünya’nın en güçlü lazer silahı

Amerika Birleşik Devletleri, hedeflerini “buharlaştıran” ve düşmanların teknik sinyallerini bozabilecek yeni ve güçlü bir lazer silahı üzerinde çalışıyor. Bu lazerin bugüne kadar kullanılmış lazerlerden yaklaşık bir milyon kat daha güçlü olacağı öne sürülüyor.

Şu an kullanılan yüksek enerjili lazer silah sistemleri hedef eriyene ya da alev alana kadar sürekli darbeli bir sistemle çalışıyor fakat bu yeni silah düşük enerji kullanarak daha kısa darbeli atışlar yaparak çalışacak. Sistemin bilim kurgu filmlerindeki lazer silahlara benzeyeceği söyleniyor.
Bu lazer silahın 200 femtosaniyede (1 saniyenin katrilyonda biri) 1 terawatt enerji düzeyine ulaşması bekleniyor. Önceki lazer sistemleri ise maximum 150 kilowatt enerjiye ulaşabiliyor.

Tactical Ultrashort Pulsed Laser (Ultra Kısa Darbeli Lazer)’in ani sıcaklık artışı ile hedefin yüzeyini eritmesi değil buharlaştırması bekleniyor, bu teknik sanayide metallerde delik açmak için de kullanılıyor. Ayrıca bu lazer silahı metal bir objeyi vurduğunda elektromanyetik puls üretiyor, bu da elektronların hızlanmasını sağlayarak yakınlardaki elektronikleri bozabiliyor.

Lazer bağımsız bir sistem olarak kullanılmanın yanında kara araçlarına, gemilere ve hava araçlarına da entegre edilmiş olarak kullanılabilecek. Dron ve füzeleri buharlaştırması beklenen bu lazerin insan hedefler üzerinde de kullanılma ihtimali var. Lazer insanlarda deri yanıklarına ve kalıcı görme kaybına sebep olabilir.

İlk prototipinin 2022 yılında hazır olması beklenen bu lazer silahının ABD kara kuvvetlerinin onayından geçtikten sonra daha da geliştirilip sonraki yıllarda kullanılmak üzere orduya sevk edilmesi bekleniyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.