Boston Dynamics’e rakip “köpeğimsi” robot: Laikago

laikago robot

Çin merkezli şirket Unitree Robotics, birkaç yıl önce Laikago isimli robotunu piyasaya sürmüştü. Oldukça etkileyici olmasına rağmen bu dört ayaklı robot 45.000 dolar fiyatıyla dikkat çekmişti. Çinli şirket üzerinde çalışmaya devam ettiği Laikago robotunun 10.000 dolardan daha az maliyette üretmeye başardığı yeni modelini açıkladı.

Yakın zaman önce Hangzhou’da iş adamı Xing Wang tarafında kurulan şirket Unitree Robotics, Boston Dynamics şirketi gibi dört ayaklı robotlar üzerine çalışıyor. Unitree Robotics’in ürettiği Laikago robotu, ismini dünya yörüngesine çıkan ilk hayvan olan Laika’dan alıyor. 

Unitree’nin Laikago robotu, dört ayaklı ve eklem bacaklı robotlar grubunda yer alıyor. Düz zeminde gayet iyi ilerleme gösteren robot, darbelere karşı dengesini kaybetmemesiyle de ilgi çekmişti. Ancak Boston Dynamics şirketinin “Spot” isimli robotuna olan benzerliği de oldukça eleştiri almıştı. Boston Dynamics’in robotuyla karşılaştırıldığında biraz basit olarak yorumlanan Laikago, yine de oldukça genç olan bu şirket için önemli bir başarı sayılmıştı. 

Robot köpek olarak tanımlanan Laikago robotunun eski versiyonu, maksimum 5 kg yük taşıyabiliyor ve saniyede 3,3 metre yürüyüş hızına sahipti. Lityum pil ile çalışan robotun şarjı 2,5 saat dayanıyordu. Piliyle birlikte 12 kg ağırlıkta olan Laikago, ayakta dururken 50 cm uzunluk, 30 cm genişlik ve 40 cm yüksekliğindeydi. 

Eski versiyonuyla karşılaştırıldığında yeni Laikago A1, biraz daha büyük boyutlarda ve 9 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Şarjı 3 saate kadar dayanabilen yeni robot, daha fazla ağırlığa sahip olması nedeniyle maksimum 1,4 metre/saniye hıza ulaşabiliyor. Düz zeminlerin yanı sıra, çim zeminlerde de gayet iyi hareket edebilen robot, kaldırım gibi yükseklik farklarıyla da dengesini kaybetmeden yoluna devam edebiliyor.

Laikago A1, içinde bulunduğu ortamı çift derinlikte algılayabilen kameralara sahip ve canlı HD bir videoyu operatörlere gönderebiliyor. Ayrıca robotu kullanan kişi gerçek zamanlı işletim sistemi sayesinde robotu izleyebilir ve takip edebilir. Şirketin robota dair yayınladığı tanıtım videosunda robotun hareketleri izlenebilir. 

Unitree şirketinin robot geliştirmedeki başarısı dünya tarafından oldukça ilgiyle izleniyor. Yeni bir şirket olmasına rağmen Unitree’nin robot geliştirmedeki başarıları oldukça ses getireceğe benziyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.