‘Dijital ikizler’ mimari yapıları izleyerek tasarruf etmeye yardımcı olabilir

dijital ikiz

Kentsel altyapı; köprüler, yollar, demiryolları, boru hatları, enerji nakil direkleri vb. güvenli bir şekilde çalışması için düzenli olarak denetlenmelidir. Bu altyapıyı uzaktan incelemek ve sürdürmek için kablosuz sensörler, mobil uygulamalar ve makine öğrenimi gibi gelişmiş teknolojileri kullandığımızı düşünün. Bu durum düzenli günlük denetimlere olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir, mühendisler ve varlık sahipleri için zamandan ve paradan tasarruf edebilir ve iş sahalarında çalışma risklerini azaltabilir.

Herkesin cep telefonu ve iPad gibi akıllı cihazlarla çalışma deneyimi vardır. Bu teknolojileri teknik ve mühendislik çalışmaları yapmak için kullanmak  büyük bir değişikliğe yol açacaktır. Çeşitli hizmet koşullarında altyapı performansını izlemek ve akıllı bakım kararları almak için  dijital ikizler geliştirilmekte. Yapıdaki kablosuz sensörler performans verilerini bilgisayarımıza aktarır. Altyapının performansını eş zamanlı olarak çevrimiçi görebiliriz. Bu, altyapının performansını düzenli olarak izlemesi gereken mühendisler için son derece faydalıdır. 

Hollanda, dijital ikizler için Rotterdam limanında bir operasyon geliştiriyor. Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi‘ndeki bir ekip çalışan bir vincin dijital modeli üzerinde çalışıyor. Akıllı altyapı bakımını elde etmek amacıyla dijital ikizler geliştirmek için çeşitli disiplinleri entegre etmeliyiz. Bunlar arasında 3 boyutlu görselleştirme, kablosuz teknoloji, yapısal mühendislik ve Nesnelerin İnterneti bulunmaktadır. Çıkış ise bir PC, tablet veya cep telefonunda görülebilen fiziksel altyapının dijital bir modelidir.

Bir mühendis, evde veya ofiste akıllı cihazlarına bakarken, çeşitli problemlerden (trafik veya rüzgar gibi) kaynaklanan tüm deformasyonları, sapmaları, çatlakları ve hatta gerilmeleri gözlemleyebilir. Akıllı dijital ikiz model de uygun bakım kararları önerebilir.

Dünya genelinde yapıların altyapılarını denetlemek, izlemek ve sürdürmek için her yıl trilyonlarca dolar harcanıyor. Kâr amacı gütmeyen Volcker Alliance kısa süre önce ABD’nin yaşlanan altyapısının ertelenmiş bakımının onarım maliyetlerinin 1 trilyon doları veya ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının % 5’ini aşabileceği konusunda uyardı. Avustralya genelindeki yerel yollar için, 2010-2024 arasındaki bakım ve yenileme maliyetleri toplam 45 milyar harcanması planlanmaktadır.

Altyapımızla ilgilenme şeklimizi dijitalleştirmek, süreci uzun vadede geleneksel emek yoğun uygulamalardan daha doğru ve daha az maliyetli hale getirebilir. Dijital ikiz kullanmanın % 20-30 maliyet tasarrufu sağlaması bekleniyor. Altyapıyı izlemenin büyük maliyetleri göz önüne alındığında – ABD’de, köprü denetimlerinin tek başına maliyeti 1,35 milyar ABD dolarıdır – potansiyel tasarruflar çok yüksektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK SAYESİNDE FOTOMONTAJ ARTIK ÇOK KOLAY!

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK SAYESİNDE FOTOMONTAJ ARTIK ÇOK KOLAY!
Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.