Microsoft’un yeni ürünü DeepCoder yazılımcıların ocağına incir ağacı dikebilir!

microsoft deepcoder yazılımcılar

Gelişen ve bir o kadar da değişen Dünyamızda kafamızı sürekli kurcalayan bir soru var. O da “Yapay Zekâ”. Günümüzde herkesin olmasa da belirli bir kısmın işini yapay zekâ yapıyor. Meslek sahiplerinin ve şimdi de yazılımcıların korktukları bu. Peki nedir (ya da kimdir) bu DeepCoder.

Daha önce kendi başına kod yazabilen bir yazılımın üretilebilmesi pek te mümkün görünmüyordu. Ancak Microsoft ve Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacıların ortak çalışmasıyla DeepCoder ortaya çıktı ve tabiri caizse tarih yazıldı. DeepCoder kendi kendini geliştirebiliyor. Yani ilgili programdan kodu çekiyor kullanıyor işliyor ve farklı olarak sunabiliyor. Bu onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik. 

Bundan korkmalı mıyız? Şimdiye dek okuduklarınız pekte tehdit oluşturmuyor mu? Öyleyse dinleyin.

Bu yapay zekâ ürünü yazılım işleri kendi lehine kullanabiliyor. Yani çok az bilgisi olan biri ile bile çok rahat bir yazılım yapabilir. Dada da ileri gidip bir robot ve yeni bir yapay zekâ algoritması oluşturma işini kendisine verirsek oluşabilecek olan tehlikeleri de öngörmemiz gerek. Diğer teknolojilerde olduğu gibi bunda da önlem alınmazsa ya da bu tür bir teknoloji kötü niyetli kişilerin önüne geçerse daha önce de olduğu gibi aleyhimize kullanılabilen bir silah olabilir. Nitekim barut, Çin’de bir eğlence aracıydı. Ancak ilerleyen çağlarda milyonları katleden bir silaha dönüştü.

Sözün özü şu ki; geçmişte insanlık olarak yaptığımız hatalardan ders çıkarıp elimize geçen bu gibi fırsatları hafife almamamız, ve dahi önlemleri arttırıp dereyi görmeden paçayı sıvamamız gerek!

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.