Çocuklara kodlamayı öğreten ahşap oyuncak: Cody Block

cody block

Yeni bir İsviçreli şirket olan QUBS AG, ilk oyuncağı olan Cody adında ahşap bir kodlama kiti piyasaya sürdü. On altı tahta bloktan oluşan bir şehirde dolaşan iki parçalı manyetik bir arabadan oluşan bir kit. Çocukların ekran dışı, dokunsal oyun yoluyla bilgisayar kodlamasının ana kavramlarını ve mantığını anlamalarına yardımcı oluyor. Beraberindeki Şehir Rehberi kitabı, talimatlar sunuyor ve oyunculara çeşitli egzersizlerde rehberlik ediyor. Kitin her parçası, kodlamaya olan ilgilerine bakılmaksızın her yaştaki çocuklar için eğlenceli olabilir.

Cody Block çocuklara kodlamayı bilgisayarsız olarak öğretmeyi sağlıyor.

Setteki her şehir bloğu, Cody’ye bir talimat sağlayan bir radyo frekansı tanımlama (RFID) çipi ile gömülüdür ve bir araya getirildiğinde şehir blokları bir dizi talimat oluşturur. Kayın ağacı bloklarını almak ve hareket etmek kolaydır ve Cody belirli bir blok tarafından talimat verilene kadar düz bir çizgide ilerler. Bir egzersiz boyunca çalışırken, çocuklar hataları düzeltmeyi de öğrenebiliyor.

Cody Block’tan Federica Orlati, Springwise’a verdiği demeçte, “Patentli RFID teknolojisi, Bluetooth veya WiFi bağlantısına ihtiyaç duymayan bir oyuncak yapmamıza izin verdi, bu nedenle küçük çocuklar için çok güvenli” dedi. QUBS kurucusu Hayri Bulman, “Amacım, klasik ahşap oyuncakları elektronikle harmanlayan ve çocukların giderek dijitalleşen bu dünyada gezinmelerine yardımcı olan bir oyuncak yaratmak.” Dedi. “Binlerce ahşap oyuncak ve binlerce elektrikli oyuncak var, ancak Cody ile bu iki uzak dünyayı birbirine bağlayabilir ve aralarındaki boşluğu kapatabiliriz. Çocukları kodlamaya yaklaştırmak istiyorum, gelecek için çok önemli bir yetenek. Umarım Cody Block, eğlenirken nasıl düşüneceklerini ve problem çözeceklerini anlamalarına yardımcı olur. Çocukların Cody Block ile hayal edebileceğimizden çok farklı şekillerde oynayacağına inanıyorum. ” dedi.  Birden fazla araba aynı anda kullanılabilir ve metropoller oluşturmak için kitler birleştirilebilir. Kısa bir süre önce Kickstarter fonlama hedefini aşan şirket, şimdi 2020’nin sonuna kadar erken destekçilere gönderilmeyi planlanıyor. 

Naz Demirtaş
1998 doğumlu. Ekonomi bölümü öğrencisi ve ilkokul 3. sınıftan beri eskrim yapıyor. Şu an İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nda İnsan Kaynakları stajyeri. Almanca ve İngilizce biliyor. Sanat, spor ve teknoloji alanlarına ilgi duyuyor.