Çin’de temassız teslimat için robot araçlar kullanılıyor

Çin üretimi otonom teslimat aracı 2

Çin’de, koronavirüs karantinası sebebiyle girilemeyen bölgelere yiyecek sağlamak için otonom çalışan UDI robot araçları kullanılıyor.

Ming Liu, Xiaorui Zhu ve Lujia Wang tarafından kurulan UDI, Şubat ayından beri Çin’de küçük araç filoları ile karantina bölgelerine taze sebze, meyve gibi ürünler sağlıyor. Koronavirüs salgınından önce geliştirilmesine rağmen, karantina döneminde yükselişe geçen bu girişim, tıpkı Uber gibi telefondan çağırılan kolay ve hızlı bir sistem.

İnsansız çalışan diğer robot araçlardan farklı olarak insan yerine ürün taşımak için tasarlanan UDI araçları, robot işletim sistemi denilen endüstriyel bir bilgisayar tarafından kullanılıyor. 8,4 kWh lityum iyon pil ile çalışan elektrik motorlarına sahip olan araçlar, bir ana ve üç yardımcı radar, stereo kamera, dört balıkgözü kamera, altı sonar, uydu navigasyon sistemi ve iki adet tekerlek kodlayıcıdan oluşuyor.

Otonom sürüş

Kargo bölmesinde bin kilograma kadar ağırlık taşıyabilen UDI araçları, üç tane ana algoritmadan oluşuyor. Nesneleri algılayan ve sınıflandıran ilk algoritma, araçları ve yoldaki diğer engelleri 3 boyutlu veri olarak ortaya çıkarıyor ve bunu saniyede 100 kere tekrar edebiliyor. Diğer algoritma yol işaretleri ve trafik ışıklarını tanımlamak için ileriye dönük kameralardan gelen verileri işlerken, üçüncü algoritma ise nokta verileri navigasyon ile eşleştiriyor. Hız, fren ve yönlenme için gerçek zamanlı işletim sistemlerini çalıştıran ikinci bilgisayara komut gönderiliyor.

UDI araçları, daha hızlı gidebilmelerine rağmen güvenli bir sürüş sağlanması için saatte 30 km’ye kadar düşebilen bir hıza programlanmış. Hız yakındaki sürücüleri rahatsız eden bir sorun yarattığı durumlarda uzaktan operatörler tarafından kontrol altına alınması gerekebiliyor. Araç geliştirme çalışmaları için çok fazla video ve sensör verisi toplayarak araştırmalarını sürdüren ekip, bilgisayar simülasyonları iyileştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca UDI, verileri açık kaynak olarak açmayı planlıyor.

UDI araçlarının araba veya insansız kara robotları olmadığını belirten ve onları “koşan robotlar” olarak adlandıran kurucular, dünyada otonom çalışan lojistik araçlarının seri üretimini gerçekleştiren ilk şirket olmayı istediklerini belirtiyor.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.