Çin yapay zeka ile eğitimde büyük bir deney başlattı

çin yapay zeka eğitim deneyi

Uzmanlar yapay zekanın, 21. yüzyıl eğitiminde önemli olacağı konusunda hemfikir. Çin, son birkaç yılda, ülkenin yapay zeka destekli öğretim ve öğrenmeye büyük miktarda yatırım yaptı. Teknoloji devleri ve eğitim görevlileri ve öğrencilerin hepsi bu yeni teknolojiyi hevesle deniyor.  

MIT Technology Review’de yayınlanan habere göre, Çin merkezli Squirrel uygulaması, dijital öğrenme platformları aracılığıyla yapay zekayı kullanıyor. Squierrel uygulaması şu ana kadar eğitimde yapay zeka üzerine yapılmış en büyük deneme sayılabilir. 

Squirrel şirketinin raporlarında, Silikon Vadisi yatırımcılarının da bu yeni deneyle oldukça ilgili olduğunu yayınladı. Chan-Zuckerberg Girişimi ve Bill ve Melinda Gates Vakfı, Squirel’i yatırıma değer bir eğitim aracı olarak tanımladılar.

Çin’de yapay zeka eğitimlerine olan ilginin artmasının üç sebebi var. İlki yapay zeka girişimleri için hükümet destekleri, ikincisi Çin’de üniversite sınavı girişteki rekabet. Son sebep ise, Çinli girişimcilerin algoritmalarını eğitmek ve geliştirmek için ellerinde çok sayıda veri olması. Büyük Çin nüfusunda insanların veri gizliliği konusundaki görüşleri dünyanın diğer ülkelerine göre oldukça rahat olması girişimcilerin eldeki veri miktarını arttırarak yapay zeka gelişimine katkı sağladı.

Mevcut eğitim sistemine platformlar yardımıyla entegre edilebilen Squirrel, öğrencilerin doğrudan ulusal üniversite sınavı testlerinde daha iyi puan almasına yardımcı olmaya odaklanıyor. Ayrıca, daha fazla veriyle zenginleştirilebilen sistemin kişiselleştirme ve tahmin denemeleri de öne çıkmasına sebep.

Squirrel sisteminin amacı, asıl olarak öğrencinin konudaki eksiklerini olabildiğince net bir şekilde anlayabilmek. 

Bilgi noktaları belirlendikten sonra, video dersler, notlar, çalışılan örnekler ve uygulama problemleriyle eşleştirilirler. İlişkileri – birbirleri üzerine nasıl kurdukları ve nasıl örtüştükleri “bilgi grafiği”nde kodlanıyor. 

Sistemde, öğrenci temel konuları ne kadar iyi anladığının tespit edilmesi için kısa bir test çözmeye başlıyor. Soruları doğru cevapladığında sistem ilgili konuları bildiğini varsayarak ileri atlıyor. Daha sonra öğrenci çalışırken sistem kendi müfredatını öğrencinin bilip-bilmediklerine göre yeniden ayarlar. Daha fazla öğrenci sistemi kullandıkça, kavramlar arasında daha önce gerçekleşmemiş bağlantıları tespit eder. Makine öğrenme algoritmaları daha sonra bu yeni bağlantıları hesaba katarak bilgi grafiğindeki ilişkileri günceller.

Squirrel’in kurucusu Li, vizyonunu ortaya koymak için şu açıklamayı yapıyor “Yapay zeka eğitimi hüküm sürdüğünde öğretmenler pilot gibi olacak. Pasif bir rol oynamalarına rağmen uyarı durumlarında devreye girecek.” 

Ancak Squirrel şirketinin tekniğinin Çin eğitim sistemindeki standartlaştırılmış öğrenme ve test sistemine daha çok vurgu yaptığı için eleştirenler de oldukça fazla.

Çin’den yapay zeka bazlı eğitimi kullanan diğer bir şirket ise çocuk eğitim uzmanı Pan Pengkai. Pan Pengkai ise yaklaşık yirmi yıldır yapay zekayı eğitimde nasıl kullanacağını araştırdıktan sonra Çin’de ilk ed-tech şirketini kurdu. 

Pan, bir ed-tech şirketi olan Alo7 ile diğer şirketlerin aksine test odaklı öğrenmeden uzaklaşmaya ve bunun yerine yaratıcılık, liderlik ve diğer yumuşak becerileri geliştirmeye çalışıyor. Şirket hem fiziksel hem de dijital sınıflar için ürün ve hizmetler sunuyor. Örneğin, öğrencilerin dil becerilerini öğrenmelerine ve uygulamalarına yardımcı olan bir ders kitabı koleksiyonuyla eşleştirilmiş çevrimiçi bir öğrenme platformuna sahiptir. 

Squirrel’den farklı olarak, Alo7’nin çevrimiçi öğrenme platformu, geleneksel bir dersliği destekliyor. Kelime bilgisi gibi, uyarlamalı öğrenme yoluyla uygulanabilecek bilgi evde uygulama aracılığıyla uygulanabiliyor. 

Pan’ın eğitimde yapay zekaya yönelik vizyon ise, standart testlerden tamamen kurtulmaktır. Yapay zekanın hassas ve yaratıcı öğrenciler için hassas ve analitik öğrenciler kadar iyi esnek öğrenme ortamları oluşturacağını düşünüyor. 

Bu gibi gelişmelerin yanı sıra Çin eğitim bakanlığı da bir takım yenilikler gerçekleştirdi. Hükümet, fiziksel, ahlaki ve sanatsal eğitime daha fazla, sınavlara daha az odaklanmak için bir dizi yönergeyi açıkladı, bunun teknolojideki yankılarını ise gelecekte göreceğiz.

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.