Çeviri yapan akıllı maske

c-mask akıllı maske

Koronavirüs salgınının getirdiği birçok değişiklik arasında en çok dikkat çekeni, dünyanın dört bir yanından tasarımcılar ve şirketlerin daha iyi bir hale getirmeye çalıştığı maske oldu. Geçtiğimiz aylarda maskeleri şeffaf yapmak, atık sorununu azaltmak için biyolojik olarak çözünebilen maske yapmak gibi önerileri görsek de internete bağlı olanını görmemiştik… Şimdiye kadar.

Japon startup firması Donut Robotics tarafından geliştirilen maske; konuşmaları kaydedip, bu kayıtları bluetooth aracılığıyla yazılı metin haline getirebiliyor ve Japoncayı; İngilizce, Çince, Fransızca, Korece, Tay dili, Bahasa, İspanyolca ve Vietnamca olmak üzere sekiz dile çevirebiliyor. Aynı zamanda maske arama yapmak ve maske takanın sesini arttırmak için de kullanılabiliyor. Bu sayede karşı tarafın maske yüzünden anlayamadığı kelimelere ve cümlelere çözüm olması düşünülüyor.

Donut Robotics, yüz maskesini internet bağlantısı, yerleşik amfi ve bir tercüman ekleyerek yeniden tanımladı. Kullanmaya başlamak için C-Mask’ı normal bir maskenin üzerine takıp özel uygulaması üzerinden bir telefon veya tabletle bluetooth bağlantısı kurulması yeterli. Proje şu anda Japon crowdfunding sitesi olan Fundnino aracılığıyla 28 milyon yenden (1.8 milyon TL) fazla para toplamayı başardı.

Donut Robotics yönetim kurulu başkanı Taisuke One, Reuters’a bu maskenin önemini “Yıllarca bir robot geliştirmek için çok çalıştık ve bu teknolojiyi, korona virüsün toplumu nasıl yeniden şekillendirdiğini yansıtan bir ürün yaratmak için kullandık.” şeklinde belirtti. Beş bin adet maske ilk olarak Eylül ayında Japonya’da 3980 yenlik (260 TL) fiyatıyla satışa çıkacak. Şirket, ABD, Avrupa ve Çin pazarlarına açılarak Dünya çapında büyümeyi hedefliyor. Özetle C-Mask telefonunuza bluetooth üzerinden bağlanarak temassız bir şekilde kullanmanın yeni yolu olabilir.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.