Bu robot çita gibi koşuyor

çita gibi koşan robot

Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, çitalardan ilham alan bir robot geliştirdiler. 

Daha önceden Boston Dynamics’in köpeklerden ilham alan, gerçek boyutla birer köpek gibi olan robotlara alışık olmamıza rağmen, Kuzey Karolina’lı araştırma ekibinin çita robotu beklenenin dışında bir görünüme sahip. Çita robot, 7 santimetre uzunluğa ve 45 gram ağırlığa sahip. Bu ölçüler yetişkin çitaların 15 cm boyu ve 75-150 kg arasında değişen kilosuna göre oldukça küçük olduğu anlamına geliyor. 

Önemli bir gelişme

LEAP adı verilen robot, gerçek çitaların hız ve güç elde etmek için omurgalarının esnetme biçimlerinden ilham alarak diğer benzerlerinden büyük ölçüde öne çıkan yumuşak bir robotik sistem. Robotun esnek omurgası, çitayı taklit ederek esneyip uzayabiliyor ve hatta su altında bile kullanılabiliyor. 

Mekanik ve Havacılık Mühendisi Yard. Doç. Jie Yin, bu çalışmanın önemli özelliği olarak önceki benzerlerinden 3 kat daha hızlı hareket edebilmesi ve bu yeteneğini çitalardan esinlenen tasarımıyla sağlaması olduğunu söylüyor. Yin, “Normalde yumuşak robotikler, sürünme hareketini esas alır, gövdeleri yerle her zaman temas içindedir. LEAP robotu ise sıçrama hareketi gibi becerileri gerçekleştirerek büyük bir fark yaratıyor.” dedi.

Yakın zamanda Science Advances dergisinde yayınlanan çalışmayla duyurulan LEAP robotları, bitmiş bir üründen çok bir kavramın kanıtlanması anlamına geliyor. Bu araştırma, yüksek verimliliğin gerekli olduğu durumlarda yumuşak robotiklerin kullanılabileceğine bir örnek oluşturuyor. Arama kurtarma görevleri veya yürüme, koşma gibi hareketlere yardımcı olmak için rehabilitasyonlarda yardımcı olarak kullanılabilir. 

Araştırmacı Jie Yin açıklamasında, robotun geliştirilmesi için tasarımın hem omurga hem de bacaklarda bistabilite yöntemiyle yüksek bir hız elde edecek şekilde optimize edilmesi gerektiğini söylüyor. Yin, “Daha hızlı enerji üretimi sağlandığında robotun boyutunu çitanın boyutuna göre ölçeklendirebiliriz. Tasarımı basit ama güçlü tutmak istiyoruz.” diye ekliyor. Robotun geliştirilmesiyle, gerçek kara hayvanlarıyla rekabet etme hızının artıp artmayacağı da test edilecek. Ayrıca robotun otonom sistem oluşunun ölçeklendirme için avantaj olacağı düşünülüyor. Bu sayede, insansız hızlı ilaç dağıtımı için büyük ölçeklerde veya sağlık muayeneleri için insan vücudunun içerisinde hareket edecek şekilde mikro ölçeklerde üretimi de sağlanabilir. 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.