Bu restoranda işleri robotlar yapıyor

robot restoran

Karşınızda her işi neredeyse robotların gördüğü bir restoran!

Geleceği konusunda seneler öncesinde dahi tahminlerimiz ve beklentilerimiz olan robotların, restoran gibi sektörlere de el atması kaçınılmazdı. Şimdi ise Çin, yeni robotlu restoranını tanıttı.

Siparişleri alan bir robot, hazırlayan bir robot ve servis eden bir robot. Her halükarda karlı gözüken bir yatırım ve hizmet. Dükkan sahipleri bunu daha karlı olarak görüyor. Çünkü garson maaşını sadece bir defa ödüyor, yemeğini sadece pille karşılıyor ve tuvalet ve psikoloji gibi şeyleri bilmediği için daha da karlı. Ancak tabi ki zorlukları da var. Bazı restoranlar robot çalışanlarını teke indirirken bazıları bir daha kullanmamak üzere onları işten dahi çıkardı.

Peki ya ne olacak robot geleceği diye sorarsanız, diğer teknolojik atılımlara bakarsak bu sektördeki olumsuzluklar çözülmeyecek gibi değil tabi. Teknoloji belki bizi bile geçecek bilemeyiz…

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.