Boston Dynamics’ten yeni robot: Spot

Boston Dynamics Spot

Onları yıllarca videolardan izledik. İlk adımları, gelişimleri… Neredeyse elimizde büyüdüler. Ve nihayet Boston Dynamics’in geliştirdiği “köpeğimsi” robotlar satışa çıktı.

Yıllardır robot mekaniği ve yapay zeka üzerine çalışan şirket ticari bir modeli de uzun süredir geliştiriyordu. Satışa sunulan “Spot” adındaki model aslında insanlığa faydalı olmak adına çok fazla şey vaad edemese de saatte 5 kilometre hızla yürüyebiliyor ve 14 kiloya kadar yük taşıyabiliyor. Boston Dynamics’ten de bilgilendirici açıklamalar gelmemiş olmasına rağmen Spot’un inşaat, güvenlik ve hatta eğlence sektörlerinde kullanılması öngörülüyor. Ne kadara satıldığı da açıkça belirtilmemiş. 

Fakat fiyatını görebildiğimiz bir robot şu an Ebay’de satışta. Mekanik üretim firması MegaBots, girdiği ekonomik krizden çıkmak için ürettiği 5 metre boyunda 15 ton ağırlığındaki robotu açık artırmayla satıyor. Bu mekanik robot 2017’de ABD ve Japonya arasında geçen robot düellosunda zaferi ABD’ye kazandıran robot olarak bir üne sahip. Robot Boston Dynamics’in geliştirdiklerinin aksine bir operatör ile çalışıyor ve benzinli motora sahip. 

Meriç Özadak
Meriç Özadak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon lisans ve Next Akademi yüksek lisans mezunudur. Video ajansı vidyozz'un kurucusudur.