Boston Dynamics COVID-19 ile uzaktan savaşmaya yardım ediyor

boston dynamics robot covid 19

Boston Dynamics, duymamış olanlar için Amerikan mühendislik yapay zeka ve robotik tasarım konularında çalışan bir şirket. Dört ayaklı Spot adındaki robotunun COVID-19 tedavisine yardımcı olmak için kullanılmaya başlandığını duyurdu.

Boston Dynamics, koronavirüs salgını sırasında Spot ismindeki robotlarının sağlık sektöründe kullanılmasını sağlayarak, sağlık personellerinin virüste enfekte olma oranını azaltmayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz haftadan beri Harvard Üniversitesi Brigham Hastanesi, COVID-19 virüsü taşıdığı tespit edilen hastaların uzaktan kontrolü için Spot isimli robotik üniteleri kullanıyor.

Amerikan teknoloji ve medya şirketi TheVerge’de yayınlanan açıklamada Boston Dynamics’in Spot robotlarının mobil teletıp teknolojisi ile kullanıldığı Brigham Hastanesi’nde ikinci haftayı geçirdiklerini belirtiyor. Şirket, “Spot robotlarının sağlık çalışanlarının enfekte olmuş hastalara maruz kalma süresinin azaldığını ve bu teknolojiyi daha iyi nasıl geliştireceğimize dair geri dönüşler alıyoruz” dedi.

Şimdilik Spot robotları, ilk etapta muhtemel hastalarla video konferans yapmak için kullanılıyor.

Teknoloji hakkındaki gelişmelere en az sizinde bizim kadar ilgi duyduğunuzu biliyoruz. Teknoloji kategorisini ziyaret ederek daha birçok ilgi çekici yazıyı okuma fırsatı bulabilirsiniz 👨‍💻

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.