Bebeklerin anne karnında büyümesini görmeyi sağlayan cihaz: PreVue

prevue bebek hamilelik

Elektonik tekstil dünyasında yeni olan PreVue, hamilelik süreci ilerledikçe ebeveynlerin çocuklarının büyümesini ve gelişmesini görmelerini sağlayan bir gebelik ekranıdır.

PreVue, Melody Shiue’nin buluşu ve yakın zamanda bir Avustralya Tasarım Ödülü kazandı – buluşun yenilik seviyesi göz önüne alındığında bu bir sürpriz değil. Shiue’nin fikri, “fetal görselleştirme” (itiraf etmeliyiz ki büyük bir terim) kullanarak doğum öncesi bağlanma kavramı ve bu bağlamanın hem annenin hem de çocuğun doğum sonrası sağlığının önemli bir parçası olduğu gerçeğine odaklanmaktadır. Doğum sonrası depresyonun anneler için gerçek bir sorun olmasıyla, PreVue her iki ebeveynin de, bebeklerini daha önce gelmeden tanıma şansı vermeyi amaçlamaktadır.

PreVue nasıl çalışıyor?

Büyük bir kemer gibi kullanmak için tasarlanan PreVue, karnın tam üzerine denk geliyor. Bir düğmeye basarak, cilt üzerinden özel bir ultrasonik katman bebeği görüntüler ve daha sonra bu görüntüyü anne karnı gibi büyüyebilen gerilebilir bir elektronik tekstile yerleştirir. Bebeğin büyümesinin her aşamasında, ebeveynler uyaranlara tepkisini gözlemleyebilir, tekmelediğini, döndüğünü, gülümsediğini ve gözlerinin önünde geliştiğini görebilir.

Spesifikasyonlardan da görebileceğiniz gibi, PreVue hakkında adil olmak gerekirse, “kapasitiv mikro işlenmiş ultrasonik dönüştürücü dizisi” diyebiliriz. Bu geleceğe dair bir şey değilse, nedir?

Kavramsal olarak, bu harika bir buluş… Yeni ebeveynler, çocuklarının ultrason görüntülerini görmeyi severler ve yıllarca bastırdıkları bu resimleri saklarlar. PreVue,  bir düğmeye basarak çocuğun gelişimine kolay, günlük erişim sağlayan bir üründür. Kesinlikle ilgi yaratacak bir yenilik… Tabii ki, pratik uygulama bize başka bir hikaye anlatabilir. PreVue konseptinin resimleri harika görünüyor, ancak gerçek cihaz bu kadar netlik sağlayacak mı? Sadece bu da değil, PreVue’nun hem çocuğun hem de annenin sağlığı göz önüne alındığında ne kadar süre kullanması gerektiğine dair sorunlar ortaya çıkacak mı? Ayrıca, eTextiles bilgisayar korsanlığı ve özel bilgilerin kötüye kullanımı sorunlarına yol açma potansiyeline de sahip olabilir.

Bu yeni doğmuş kavramın altında yatan büyük bir çekicilik var ve teslimat biraz zor olsa bile PreVue’ nün gün ışığını görebilmesini umuyoruz.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.