Artırılmış gerçeklik sayesinde fotomontaj artık çok kolay!

artırılmış gerçeklik crop görsel

Son günlerin teknolojik yeniliği, sıradan insanların bile kullanabileceği kolay ve pratik bir AR aracı.

Artırılmış Gerçeklik (AR), pek çok farklı amaç için kullanılabilir. Örneğin zemini erimiş lavlara dönüştürebilir. Daha gelişmiş bir versiyonu mühendislere çalışmalarında yardımcı olan şeklidir. 

Ancak, yeni bir AR kullanımı geliştirici Cyril Diagne tarafından tasarlandı. Diagne’nin aracı, AR’nin gerçek hayattaki bir nesnenin görüntüsünü yakalayıp , bunu hızlı ve kolay bir şekilde masaüstünüze sürükleyip bırakarak uygulamanızı sağlıyor.

Photoshop’ta görüntüleri düzenlemek için uğraşma, yeniden şekillendirme ve kesme günleri geride kaldı.

Prototip’ in çalışma şekli

Heyecan verici Diagne’nin yeni beklentisi ne olursa olsun, henüz araştırma prototip aşamasında olduğu için kredi kartınızı kapıp alışverişe çıkmak için erken. Ne olursa olsun, yakın gelecekte cihazlarınızda böyle bir uygulama veya araç göreceğinizi söylemek mümkün.

AR’nin bu uygulaması kesinlikle herkes için hiç de pratik olmayan mevcut kullanımlarından uzaklaşmayı sağlayacakı: yüzünüze veya evinize yapıştırıldığında hangi kıyafetlerin, mobilyaların ve makyajın nasıl göründüğünü görmek mümkün olabilecek. Bunlar bazı insanlar için yararlıdır, ancak herkesin de ilgisini çekmeyebilir.

AR’yi kullanma yöntemi sayesinde, dijital nesnelerin evinizde nasıl göründüğünü görmek yerine, artık gerçek hayattaki nesneleri alabilir ve dijital ortamda nasıl görüneceklerini görebilirsiniz.

Diagne’nin Twitter’ da yayınladığı videosunda açıkladığı gibi, AR aracının iki bileşeni var. İlki, ön plan nesnesini arka plandan ayırır ve ikincisi, telefonunuzun bilgisayar ekranınızın neresine işaret ettiğini algılar. Nesneyi kopyalamak sadece 2,5 saniye, yapıştırmak dört saniye sürer, ancak Diagne bunu zaman içinde hızlandırabileceğini iddia ediyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.