Artırılmış Gerçeklik (AR) aynası ile kozmetik alışverişi

artırılmış gerçeklik aynası makyaj

Amorepacific’in mağaza içi artırılmış gerçeklik güzellik aynası, COVID-19 sırasında tüketiciyle temas süresini azaltıyor.

Bu özellik, alışveriş yapanların personel ile etkileşimlerini sınırlandırmak için kozmetik şirketinin Seul, Güney Kore mağazasında kullanıldı.

Güney Kore, Amorepacific‘in Seul kentindeki yeni bir artırılmış gerçeklik (AR) aynası, müşterilerin fiziksel olarak denemeden mağazada kozmetik satın almalarına yardımcı oluyor.

Ayna, cilt dokusuna uygun ürünler önermek için kullanıcının yüzünün fotoğrafını çekip analiz edebiliyor.

Reuters’e göre ayna, ayrıca lekeler, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi cilt sorunlarına da değiniyor. Müşterilere daha sonra, çeşitli fondötenler, rujlar ve göz ürünleri kullanmış gibi, bilgisayar tarafından oluşturulmuş bir görüntüsü gösteriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: DİJİTAL MÜCEVHERLER: GELECEĞİN TAKILARI

Artırılmış gerçeklik aynası ile ilgili kullanıcı yorumları

Mağaza içi aynayı kullanan Amorepacific müşterisi  Cho Yu-lim, “Koronavirüs nedeniyle, birileri kullandıktan sonra kozmetik ürünleri test etmek rahatsızlık veriyordu” 

“Sistem, cilt rengini birebir gösterdiği için çok kullanışlı. Yüzüme dokunmam bile gerekmiyor.

Yüzümde kozmetik ürünlerini deneyemediğim için sinir bozucuydu, ancak bana en uygun ürünü bu AR cihazıyla bulmak eğlenceliydi.” dedi.

Enfeksiyon oranlarını daha da azaltmak için Amorepacific, müşterilerin personelle konuşmak yerine telefonlarıyla ayrıntıları kontrol edebilmeleri için tüm güzellik ürünlerinin yanına QR kodları koydu.

Alışveriş yapan kişiler, bu işlemlerin çok az zaman aldığını ve satın alımlarını yaparken kimseyle konuşmalarının ve temasta bulunmalarının gerekmediğini belirtiyor. COVID-19 salgınının ilk aylarında, Güney Kore salgını iyi bir şekilde idare etmekten ötürü dünyada takdir kazandı.

Hükümet, ülke çapında yerelleştirilmiş yeni vakalar görülmesine rağmen virüsü kontrol altına almak için toplu testler ve sıkı temas takibi uyguladı. Ülke, 13.000’den fazla doğrulanmış koronavirüs vakası ve 363 ölüm kaydetti.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.