Araştırmacılar bilgisayarları daha hızlı çalıştırabilen silikon akkor üretti

Yarı iletken silikon işlemci

Wired’in yeni raporuna göre araştırmacılar, silikonun parlamasını sağladı. Bu işlem her iki yılda bir bilgisayar çiplerindeki transistör miktarını iki katına çıkarmak yerine, veri iletmek için foton veya ışık yayan mikroskobik parçacıkları kullanabileceğimizi gösteriyor.

Bilgisayar çipleri söz konusu olduğunda bu çalışma önemli bir kilometre taşı sayılabilir. AMD, Intel gibi şirketler işlemcilere gönderilen çekirdek ve parçacık sayısını arttırmak için çalışıyorlar, hatta transistörler arasındaki boşluğu 7 nanometreye kadar küçültmeyi başardılar. Ancak aşırı ısınma ve elektron sıkışıklığı gibi uyarılar iletişim akışının yavaşlamasına sebep oluyor.

Moore Yasasını yeniden canlandırmak için, elektron-transistör modelinden foton-optik bağlantılara geçmemiz gerekiyor. Yarı iletken, elektriği yalnızca belirli koşullarda ileten bir malzeme olan ve normal şartlarda ışık yaymayan silikon, aslında fotonların değil elektronların hareketi için özelleşmiştir.Bu nedenle bilgisayar çipleri elektron-transistör tabanlıdır ve mümkün olduğunca veri akışından ödün vermeden taşınır.

Wired’te yayınlanan araştırmaya göre, Avrupalı araştırmacılardan oluşan ekip, ışık yayabilen silikon alaşımlı nanoteller üreterek, silikon akkorlar elde edebildi. Daha sonra bu silikonları bilgisayar çiplerine yerleştirenaraştırmacılar, değiştirilen silikon yapısının, fotonların özgürce dolaşmasını sağlayarak başarılı olabileceğini öngördü. Foton tabanlı transistörler, verileri aynı anda daha hızlı ve birden fazla kanalda taşımayı sağlayabildi.

Araştırma yine de gelecekteki bilgisayar çiplerinin tamamen optik sistemlerden oluşmayacağınıbelirtiyor. Veri iletmek için elektronların kullanılmasının, veriler kısa bir mesafe kat edeceği için daha mantıklı olduğu ancak iki bilgisayar donanımı gibi uzun mesafeler için fotonların daha etkili olacağı söyleniyor. Sadece ev ve iş bilgisayarları değil, veri merkezleri, otonom çalışan arabalar ve ışık hızı işlemlerden faydalanabilecek olan her şey bu foton sistemini kullanabilecek.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.