Amazon’dan bir yenilik: Dash Cart

amazın dash cart alışveriş sepeti market arabası

Amazon’un yeni akıllı alışveriş sepeti, kasiyer olmadan ödeme yapmanızı sağlıyor. Dash Cart, bu yılın sonlarına doğru Amazon’un Los Angeles mağazalarında hizmete girecek.

Amazon, gerçek dünyadaki ayak izini alışılmadık başka bir fiziksel ürünle genişletiyor: bir alışveriş sepeti. Standart market alışveriş sepetinize kesinlikle estetik bir yenilik gibi görünse de, Dash Cart, adı verilen alışveriş sepeti, aslında denenmiş ve onaylanmış ürün taşıma aracının akıllı bir versiyonu.

Dash Cart, içine hangi öğeleri koyduğunuzu ve hatta bu öğelerden kaç tanesini raftan aldığınızı otomatik olarak algılamak için bir dokunmatik ekran ve diğer çeşitli donanım bileşenleri ile donatılmıştır. Alışverişi bitirdiğinizde, bir insan kasiyerin sizi aramasına gerek kalmadan, alışveriş sepetini dijital olarak kontrol eden özel bir şeritten geçirmenize izin verilir.

Fikir, Amazon’un dijital dünyada hakim olduğu rahatlığı kullanmaya ve onu gerçek dünyaya getirmeye çalışma yaklaşımına dayanıyor. Amazon yıllardır, mikrodalga fırınlar ve duvar saatleri de dahil olmak üzere Alexa destekli ürünler geliştiriyor.  Aynı zamanda  Whole Foods’u satın alarak ve büyüyen Amazon Go mağaza ağıyla yıllar boyunca edindiği tüm bilgileri uygulamaya çalışıyor. Bu çabalar artık dijital ile fiziksel arasında köprü kuran hibrit ürünlerin oluşumuyla sonuçlanıyor, henüz sadece küçük ve deneysel patlamalar halinde de olsa.

Dash Cart, Amazon hesabınızla bağlantı kurar ve alışveriş sepetine yerleştirdiğiniz ürünleri takip eder

Dash Cart, ilk olarak Los Angeles’ın Woodland Hills semtindeki Amazon’un marketine geliyor. İlk olarak geçen yıl onaylanan mağaza bir Amazon Go mağazası değil, yani raflardan çıkardığınız öğeleri otomatik olarak algılamak için tavana yerleştirilmiş kameralar, sensörler ve diğer ekipmanlara sahip değil. Bunun yerine, bu sizin standart, günlük marketinizdir, yalnızca kullanmanız için akıllı Amazon yapımı market arabaları vardır. Mağaza, çevrimiçi market siparişlerini yerine getirmek için hazır ve çalışıyor, ancak fiziksel alan henüz halka açık değil; Amazon, mağazayı bu yıl içinde açmayı hedeflediğini söylüyor. Mağaza, Amazon’un mevcut Whole Foods lokasyonlarından oluşan ağına ve Şubat ayında Seattle’da açılan daha büyük formatlı Amazon Go marketine katılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: DİJİTAL MÜCEVHERLER GELECEĞİN TAKILARI

Yirmiden fazla Go mağazası ve Washington’un Redmond bölgesindeki çalışmalarda planlanan ikinci bir Go Market’i göz önüne alındığında, Amazon’un neden daha geleneksel bir mağazayı tercih ettiği net değil. Bir yandan, Go modelinin tam hizmet veren bir market için gerekli boyutta ölçeklendirilmesi zor olabilir; Seattle’daki Go Marketi daha küçükken, yeni Woodland Hills lokasyonunun eski bir Toys “R” Us’un bulunduğu ve kesin olarak çok daha büyük bir bina olduğu bildirildi. Bir de gizlilik sorusu var ve Go formatının izleme ve gözetleme yaklaşımının, bir tüketicinin kullanmayı seçmesi gereken akıllı bir alışveriş sepeti kadar lezzetli görünüşte olup olmadığı.

Bununla birlikte, kasiyersiz yaklaşımını ya gizlilik perspektifinden ya da teknik açıdan ölçeklendirmek, Amazon’un üstesinden gelmeye çalıştığı bir zorluk gibi görünüyor ve araba bunu küçük ve yönetilebilir bir şekilde yapacak bir araç. Şimdilik Amazon, düşük anahtarlı market alışverişlerinin ötesinde Dash Cart teknolojisini kullanmaya hazır değil. Şimdilik cihaz iki torba kadar ürünü işleyebiliyor, ancak henüz tam bir alışveriş yapacak kadar gelişmiş değil. Bu, Woodland Hills mağazasının, Araç Arabasının izin verdiğinden daha fazlasını satın alan tüm müşteriler için standart arabalara ve standart ödeme şeritlerine sahip olacağı anlamına geliyor.

Şirketin fiziksel perakende alışveriş ve teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Dilip Kumar‘ a göre, The Verge, gelenesel ambalajlara kıyasla adil bir oyun oynamıyor. Araba yalnızca ürünü değil, aynı zamanda ürünün miktarını da belirleyen bir kamera halkasına, bir ölçeğe ve bilgisayar görüşü işe ağırlık sensörlerine sahip. Elma gibi bir ürün için, sepet üzerindeki dokunmatik ekran, tartılacak ve siparişinize eklenecek sepete yerleştirmeden önce ürünün fiyat arama kodunu girmenize olanak tanıyor.

Dash Cart ürünleri tartıyor ve dokunmatik ekrana ilgili kodları girmenizi sağlıyor

Kart, siparişinizi alışveriş gezintinizin sonunda hesabınıza işler. Öncelikle telefonunuzdaki Amazon hesabınızda ilk kez oturum açıp alışveriş gezisinin başında taratmanız gerekiyor. Sepette ayrıca yerleşik bir kupon tarayıcısı var ve Amazon’un Alexa alışveriş listeleri özelliğini destekliyor. Amazon, alışverişi bitirdiğinizde, özel Dash Cart şeritlerinin ödemelerle uğraşmadan veya bir ödeme sırasında beklemeden mağazadan çıkmanıza izin verdiğini söylüyor.

Amazon, bu arabanın Woodland Hills mağazasından çıkıp çıkmayacağı konusunda kesin bilgi vermiyor, çünkü şirket prensip olarak yeni yerler veya fiziksel market genişlemesiyle ilgili gelecek planları hakkında konuşmuyor. Ancak, Dash Cart’ın tüketiciler arasında bir hit olması durumunda, Amazon’un bunu başka bir yere yayma ihtimali yüksek. Örneğin, böyle bir cihazın bir Whole Foods mağazasında nasıl çalıştığını ve ödeme sürelerini kısaltmaya yardımcı olabileceğini görmek kolay, ancak reklamı kadar iyi çalışırsa, arabaları kullanmak için bile bekleme sıraları olabilir.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.