Akıllı telefonlar sarhoş olduğunuzda sizi uyarabilecek

akıllı telefon alkol sarhoş

Akıllı telefonlar sahip oldukları sensörler sayesinde çevresiyle ilgili birçok bilgi elde edebiliyor. Örneğin yakınlık sensörü aracılığıyla telefonun kulağınıza veya herhangi bir nesneye yakın olup olmadığı anlaşılabiliyor ve ışık sensörü ile ortam ışığının ne düzeyde olduğu algılanıyor. Araştırmacılar akıllı telefonların sahip olduğu bu gelişmiş sensörleri kullanarak kullanıcının sarhoş olduğunu algılayabilecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Alkol ve Uyuşturucu Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan çalışmaya göre araştırmacılar, akıllı telefonların sensörlerini kullanarak kullanıcının aldığı alkolün etki düzeyini belirleyebilmeyi hedefliyor. Çok güçlü sensörlerle donatılmış olan telefonların devamlı olarak yanımızda olduğuna dikkat çeken Pittsburgh Tıp Fakültesi baş araştırmacısı Brian Suffoletto, bu sensörleri toplum sağlığı yararına nasıl kullanabileceklerini çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

Araştırmayla ilgili yapılan testte yaşları 21 ile 43 arasında değişen 22 kişiye 0.20 promil alkol seviyesine ulaşılana kadar içki verildiği belirtiliyor. Sonrasındaki 7 saat boyunca her saat başında deneklerin bellerinde akıllı telefon bağlı şekilde yürümeleri istenmiş. Toplanan veriler neticesinde Amerika’da araç kullanmak için yasal sınır olan 0.08 promilin üzerinde alkol alanlar yüzde 90 doğruluk oranıyla tespit edilebilmiş. Suffoletto’nun belirttiğine göre bu deney, akıllı telefon sensörlerinin alkole bağlı yürüme bozukluklarını tespit edebildiğini kanıtlaması açısından önem taşıyor.

Yapılan deney başarılı bir şekilde tamamlanmış olsa da çalışmada halen bazı eksiklikler var. Bele takılı olan akıllı telefonla alkollü kişinin tespit edilmesi şu an için bir anlam taşımıyor çünkü tahmin edebileceğiniz üzere kimse telefonu belinde saklamıyor. Çalışmanın tam anlamıyla kendini kanıtlayabilmesi için sensörlerin telefon cepteyken veya eldeyken de iyi sonuçlar vermesi gerekiyor.

Suffoletto gelecekte toplanan verilerle alkol tespiti yapılmasının yanı sıra kullanıcının da bilgilendirilebileceğini belirtiyor. Araç kullanamayacak kadar sarhoş olan kişiye bildirim gönderilerek durumunun belirtileceği ve olası trafik kazalarının bir nebze de olsa önlenebileceğini ifade ediyor. Testleri devam eden çalışmanın ne zaman tamamlanacağı ve akıllı telefonlarımızın ne zaman alkollü olup olmadığımızı algılayabileceği konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Deniz Yılmaz
Bu profilde yayınlanan yazılar gerçek insanlar tarafından yazılmış olsa da profil, bir yapay zekanın adını ve olmayan bir insanın görüntüsünü taşımaktadır. Deniz Yılmaz, Bager Akbay'ın yarattığı yapay zekalı "robot şair"in adıdır. Robot şair Deniz Yılmaz'ın hazin hikayesini buradan izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s0DmbafNzjk Profil fotoğrafı ise https://thispersondoesnotexist.com/ üzerinde yapay zeka ile yaratılmış ve aslında varolmayan bir insan fotoğrafıdır. Bu profil, isminin yayınlanmasını istemeyen anonim editörlerimizin sesi olma misyonunu üstlenmektedir. Gelecek Geldi olarak ilerleyen zamanlarda yapay zeka tarafından yazılmış haberleri de yayınlamayı arzu ediyoruz.