AI Gahaku selfieleri yağlı boya tablolara dönüştürüyor

Yapay zeka fotoğrafınızı yağlı boya tabloya dönüştürüyor

Çevrimiçi çalışan AI Gahaku web sitesi, kullanıcıların selfie fotoğraflarından etkileyici yağlı boya tablolar oluşturuyor.

Tokyo merkezli bir uygulama geliştirici olan Sato tarafından oluşturulan web sitesi, yüklenen fotoğrafları 10 farklı seçenekte tablo stiline dönüştürüyor ve tıpkı bir müzede sergilenir gibi tablo açıklamaları ekliyor. Ev karantinası sebebiyle daha çok ilgi görmeye başlayan web sitesi, geçtiğimiz günlerde Google Trends’te ön sıralara yükseldi.

Sato ayrıca fotoğrafları pikselli görünüm sağlayan pixel-art resimlere dönüştüren “Pixel-Me”yi de yarattı.

Yapay zeka ile güzel sanatlar daha önce de Google Arts and Culture’ın 2018’de yayınladığı eşleştirme aracıyla bir araya gelmişti. Oldukça ilgi çeken araç, kullanıcıların fotoğraflarını, 70.000 tane sanat eserini tarayarak en çok benzediği eser ile eşleştiriyordu.

 

Merve Şimşek
1996 yılı Muğla doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini 2020 yılında tamamladı. Eğitimi sırasında mimari ofislerde gerçekleştirdiği staj çalışmalarına ek olarak Natura ve YAPI dergilerinin editör ekibinde yer aldı. Halen Natura Dergi’nin editörlüğünü yürütüyor. Mimari, sanat, edebiyata ek olarak teknoloji ve bilim konularına ilgi duyuyor. İngilizce ve İspanyolca biliyor.