ABD donanmasına insansız “deniz trenleri”

abd donanması insansız deniz treni

ABD’nin teknoloji, uzay ve silahlanma konularındaki başarıları aşikâr. Şimdi ise karşımıza bu senaryo ile çıkıyor. Düşünün; Dört orta büyüklükteki ABD Donanma gemisi, ABD sahili boyunca uzanan bir limandan hareket ediyor ve hiçbirinde mürettebat yok!

Sahilden yaklaşık 15 deniz mili uzaklıkta dört insansız gemi buluşuyor ve özerk bir şekilde kendileri sıraya geçiyor aynı bir tren gibi. Açık denizde GüneyDoğu Asya’ya kadar 6.500 deniz mili kat eder ve veri toplamak üzere tren sistemi bozulur. İşlemler tamamlandığında tren tekrar oluşur ve dönüş yolculuğu başlar. Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı, bunu gerçeğe dönüştürmek için çeşitli teknolojilere yatırım yapıyor. DARPA Deniz Treni program yöneticisi Andrew Nuss, “Deniz Treni programının amacı, orta ölçekli taktik insansız gemilerin dağıtılmış bir filosu için uzun menzilli konuşlandırma yeteneklerini geliştirebilmek ve gösterebilmektir” dedi. “Bu yüzden, gerçekten de geçiş ve uzun menzilli deniz operasyonlarını mümkün kılma yollarına odaklanıyoruz ve bunu yapmak istediğimiz yol, bağlantılı bir sistemde elde edebileceğimiz bazı verimliliklerden faydalanmaktır. Gemilerin ‘Deniz Treni’ adı buradan geliyor”. 

Hem yakıt hem siyasi güç hem mürettebatın zorlukları ve daha başka sorunları da çözmek adına böyle bir atılım e projenin yapılması muhakkak ABD için kaçınılmaz yararlar getirecektir. Ancak insan vicdanı olarak genele bakarsak bu pandemiden bir ders çıkarmadığını da görüyoruz. Eğer ders çıkarsaydı vatandaşlarının da daha çok kalbine girebilridi.

Umut Cihan Kaygısız
Kendini şöyle tanımlıyor; “Kendimi bildim bileli okumaya meraklıyım. Zamanında kaldığım yurtlarda dahi gecenin 3’ünde kitap sayfaları hışırdattığımı bilirim. Bunlar övünmek için değil! Keza bir teşvik olması için söylüyorum. Yazmak ta okumak kadar her zaman benim bir tutkum olmuştur. Hikaye, tiyatro, roman. Hepsinden zamanında birer enstantane yazmışlığım vardır.’’ Umut Cihan bir zamanlar sosyal medya ile derinden alakadar olmuş ve YouTuber’lık dahi yapmıştı. Sanat, tasarım, teknoloji, edebiyat, sosyoloji vb. dallara ve özellikle de Tarih alanına çok ilgili.